تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

احراز هویت بیش از ۱۲ هزار ادمین تلگرامی

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “احراز هویت بیش از ۱۲ هزار ادمین تلگرامی” که پیشتر بدان میپردازیم.

سیدمرتضی موسویان مدیرعامل مرکز تکنولوژی معلومات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز دوشنبه ۲۳ مرداد در حاشیه نشست خبری اولین دوره تخصصی دانشگاهی سواد رسانه‌ای که در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد، پیرامون تازه ترین محاسبه کانال‌های تلگرامی ثبت شده پیرو مصوبه شورای محشر محیط مجازی برای احراز هویت گردانندگان کانال‌های حاوی بیشتر از ۵۰۰۰ دنبال‌کننده، گفت: تا اینجای کار بیش از ۱۲ هزار کانال تلگرامی در سامانه مربوطه ثبت و هویت ادمین‌هایشان، احراز شده است.

وی اضافه کرد: با این وجود دنبال‌کنندگان (فالوئر) تمامی این کانال‌ها، ۵۰۰۰ نفر یا بیشتر از آن نیست با اینحال هویت بیش از ۶۰ درصد کانال‌ها که در کل بیش از نیم میلیون فالوئر داشته‌اند، احراز شده و به ثبت رسیده‌اند.

مدیرعامل مرکز تکنولوژی معلومات و رسانه‌های دیجیتال ادامه داد: مصوبه شورایعالی محیط مجازی برای احراز هویت گردانندگان کانال‌های با بیش از ۵۰۰۰ دنبال کننده، مشمول لحظه نیست و پیوسته بر تعداد کانال‌های ثبت شده از این دست، اضافه می‌شود. هم اینک هر یک از فعالان در محیط مجازی با هر تعداد استفاده کنندهِ مرتبط با خودشان، می‌توانند بیایند و کانال خودشان را به ثبت برسانند.

این مطلب چطوره؟  نتایج ناخوشایند توییتر در سه ماهه دوم

موسویان گفت: رصد تخلفات در محیط مجازی بی توجه به نامه یا مجوزی از طرف ما، به وسیله پلیس فتا در حال انجام است و چه آنهایی را که «شامد» دارند و چه آنهایی که «شامد» ندارند، از لحاظ مسائل و جرائم اخلاقی، رصد می‌کند و وزارت معلومات هم مواردی را که مشمول مسائل ایمنی است، رصد می‌کند.

وی با بیان اینکه ما به‌صورت هفتگی گزارش‌هایی را در این تماس هم به پلیس فتا و هم به وزارت معلومات عرضه می‌کنیم، تاکید کرد: از تعداد کانال‌هایی که شامد دارند، بیش از ۸۰۰ کانالی که این شناسه یونیک (شامد) را داشتند، به دلیل تخلفاتی که مرتکب شده بودند، شامد آنها به حالت تعلیق سود.

مدیرعامل مرکز تکنولوژی معلومات و رسانه‌های دیجیتال در عین حال از مقام‌بندی کانال‌های ثبت شده در سامانه‌ای که به این دلیل به وسیله این مرکز راه‌اندازی شده است، با کمک شهروندان و از روش بازخوردی که آنها از این کانال‌ها به مراجع ذی‌ربط می‌دهند، سخن گفت و یادآور شد: با استناد به اینکه معلومات ادمین‌های این کانال‌ها قابل دسته‌بندی است، موتور جستجوگر سامانه ساماندهی کانال‌ها با سرعت بسیار بالایی به ما در این امر (مقام‌بندی کانال‌ها) کمک می‌کند.

این مطلب چطوره؟  مراقب شیوه تازه کلاهبرداران اینترنتی باشید!

موسویان در باب حرف و حدیث‌های در باب فیلترینگ تلگرام و احتمال راه‌اندازی یک نرم‌افزار تازه داخلی به جای آن هم تاکید کرد: امکان راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی ایرانی در داخل کشور می باشد با اینحال در باب تلگرام، فکر می‌کنم تصمیم‌گیری در باب فیلتر شدن آن تنها در سطح روسای هر سه قوه اصلی کشور باشد. نظر شخصی من این است که مسدودسازی به هیچ وجه، کارساز نیست با اینحال مطمئناً باید مدیریت بر آن وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: من معتقدم که همان ابتدا که تعداد مصرف کنندگان تلگرام کم بود، باید گفتگو با تلگرام برقرار می‌شد و از آن‌ها می‌خواستیم که با توجه به سیاست‌ها و موازین ما اقدام کنند؛ با این وجود الان هم این موضوع در حال رخ دادن است با اینحال من فکر می‌کنم این موضوع که بدون اینکه محدودیت و معذوریت ویژه ای برای این بستر ممکن آوریم، اهداف خودمان را هم دنبال کنیم، شدنی است. با این وجود ما باید پیوسته به این موضوع فکر کنیم که اگر همین اکنون هم تلگرام را بستیم، باید بدانیم که مطمئناً یک نرم‌افزار دیگر جانشین آن خواهد شد؛ آیا در این قسمت کار، برنامه پلن ویژه ای داریم!؟

این مطلب چطوره؟  بیگ بنگ شبکه‌های اجتماعی در ایران

مدیرعامل مرکز تکنولوژی معلومات و رسانه‌های دیجیتال با تاکید بر لزوم فرهنگسازی در استفاده شهروندان از قابلیت ها محیط مجازی، گفت: قانونی کردن ثبت نرم‌افزاری‌های اطلاع‌رسان و شبکه‌های اجتماعی در سامانه مربوطه و ترغیب شهروندان و فعالان محیط مجازی برای انجام این کار، می‌تواند راه بهتری برای مواجهه با این معضل باشد.

امیدواریم نوشته “احراز هویت بیش از ۱۲ هزار ادمین تلگرامی” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری