تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

مطرح موجودیت انجمن کمپانی‌های نرم‌افزاری

رای دادن به این پست
banner

در باب مدیریت ICT نوشته ای داریم با عنوان “مطرح موجودیت انجمن کمپانی‌های نرم‌افزاری” که پیشتر بدان میپردازیم.

انجمن صنفی کارفرمایی کمپانی‌های نرم‌افزاری استان تهران(آشنا) یکشنبه 21 مرداد ماه در نشست خبری با حضور عضو های هیات مدیره انجمن و اصحاب رسانه، به طرز رسمی فعالیت خود را شروع و مطرح کرد تمامی کمپانی‌هایی که در زمینه تولید، پیاده‌سازی نرم‌افزارهای داخلی و خارجی و مشاوره در صنعت نرم افزار فعالیت می کنند، می توانند به عضویت این انجمن درآیند.

به نوشته “فن آوری آی تی” از فناوران، کمپانی‌های نرم‌افزاری با تاسیس انجمن کمپانی های انفورماتیک، فعالیت صنفی خود را شروع کردند؛ با اینحال با شکل گیری نظام صنفی رایانه ای و افزودن بخش های دیگر تکنولوژی معلومات، نقش کمپانی های نرم افزاری به تدریج کمرنگ شد. تاجایی که بسیاری از چهره های قدیمی صنف که سال ها حضور پررنگی در کمیسیون نرم افزار سازمان داشتند، به دلیل تغییر سیاست های هیات مدیره و عدم رسیدگی به مشکلات به جا مانده از کمپانی های نرم افزاری، نظام صنفی رایانه ای را ترک کرده و با ثبت انجمن کارفرمایی در وزارت کار و امور اجتماعی اقدام به تشکیل انجمن تخصصی «آشنا» کردند.

عضو های هیات موسس این انجمن عبارت اند از: فرهاد الیشایی مدیرکل هیات مدیره انجمن، علیرضا بزرگمهری نایب مدیرکل انجمن، محسن لطیفی عضو هیات مدیره، هادی فرمانی بازرس انجمن، یوسف وفایی خزانه دار، مرتضی مهدوی عضو هیات مدیره و محمد ظاهری دبیر انجمن.

در نشست خبری که روز قبلی به بهانه شروع به کار انجمن آشنا برگزار شد، هیات مدیره ضمن تشریح دلایل تاسیس این انجمن، به دفعات تاکید کردند که قصد رقابت با هیچ تشکلی را نداشته و دست دوستی به سوی آنها دراز کرده‌اند.

لزوم تشکیل انجمنی دموکراتیک
فرهاد الیشایی، مدیرکل هیات مدیره انجمن کمپانی های نرم افزاری در ابتدای نشست به شرح اینکه چه نیازی جمع همکاران را به سوی تشکیل انجمن کشانده است، پرداخت و گفت: در اوضاع حال حاضر جامعه و با استناد به توانایی بالقوه بسیاری که این صنعت در داخل کشور دارد و تعداد کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت می کنند و به علاوه از طرف دیگر نیروی انسانی درگیر با صنعت نرم افزار، تصمیم به تشکیل انجمن تخصصی، فراگیر و دموکراتیک نرم افزار گرفته شد.
وی اضافه کرد: با استناد به اینکه انجمن های صنفی صنعت تکنولوژی معلومات از سال ۷۳ شکل گرفته اند، این سابقه نشان می دهد که باید تا اینجای کار خیلی پیشرفت می کردیم، با اینحال این موضوع عملا نیفتاده است.
الیشایی اضافه کرد: جای خالی تشکل تخصصی در زمینه نرم افزار که پاسخگوی مشکلات و مطالبات کمپانی های اکتیو این زمینه باشد، پیوسته خالی بود و این خلاء دلیل شد به فکر ایجاد این انجمن بیفتیم. اکنون نیز آمده ایم تخصصی کار کنیم و از تشکل های هم تراز نیز دعوت به مشارکت می کنیم.
وی تصریح کرد: ما هم شبیه بسیاری از بخش ها در کشور ضربه خوردیم از فردگرایی، یک سو گرایی و انجمن گرایی؛ از این جهت تنها می خواهیم کار کنیم تا اوضاع افزایش این صنعت ممکن شود و امیدواریم این مسئله مورد قبول همه انجمن ها قرار گیرد.
الیشایی به علاوه از طرف دیگر گفت: می خواهیم انجمن را دموکراتیک اداره کنیم. نه به این معنا که دیگر تشکل ها دموکراتیک نیستند. قصد قضاوت نداریم. صنعت نرم افزار حاوی شاخه های بسیاری است که باید کمک کنیم همه قادر باشند حرف خود را در انجمن بزنند.

این مطلب چطوره؟  ربات‌ها؛ دستیارهای‌العاده توانمند در فیزیوتراپی

فراخوان برای عضویت در انجمن آشنا
مدیرکل هیات مدیره انجمن کمپانی های نرم افزاری با بیان اینکه انجمن اکنون در وزارت کار به ثبت رسیده است، گفت: تمام کمپانی های نرم افزاری که زمینه فعالیت آنها تولید، پیاده سازی و مشاوره باشد، می توانند عضو انجمن شوند و مقدمات ایجاد انجمن کشوری نیز در حال اجراست.
الیشایی اضافه کرد: هم اینک انجمن با ۱۱ عضو کار خود را شروع کرده است و پیش بینی ما این است که تا انتهای سال آتی تعداد عضو های آن به ۲۰۰ عضو برسد.

انجمن آشنا، مکملی خوب برای نظام صنفی رایانه ای
پیشتر نشست علیرضا بزرگمهری نایب مدیرکل انجمن نیز با بیان این نوشته که انجمن کمپانی های نرم افزاری می تواند مکمل بسیار خوبی برای سازمان نظام صنفی رایانه ای باشد، گفت: به لحاظ قانونی حداکثر ۱۵ نفر از اعضا می توانند در کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای عضو باشند و در کارگروه ها نیز تعداد بسیار محدودتر است. بدیهی است صنعت نرم افزار مشکلات فراوانی پیرامون قراردادهای دولتی، نیروی انسانی، آموزش، بیمه، مالیات و غیره دارد که مشکلات فراوانی برای کمپانی های اکتیو زمینه بوجود آورده است.
وی اضافه کرد: از این جهت با حضور ۱۵ نفر در یک صنفی که بوی آی تی آن درمقایسه با سی تی کم شده است، نمی توان مشکلات را حل کرد. بدین خاطر فکر کردیم ممکن است یک مکمل تخصصی خیلی خوب در قسمت صنعت نرم افزار بتواند تحت نام مکمل همراه با دیگر تشکل ها به پیشرفت نرم افزار کمک کند.
بزرگمهری تصریح کرد: حقیقت این است که در زمینه نرم افزار خالاءهای فراوانی می باشد و ما سعی کردیم این خلاء ها را در خود سازمان بپوشانیم، با اینحال محدودیت اساس نامه و آیین نامه مانع از آن شد.
وی گفت: نیاز به تشکیل تخصصی که تمام دغدغه های آن نرم افزار باشد، پیوسته وجود داشت و با سینرژی که بین ما وجود داشت، تصمیم گرفتیم به آن جواب دهیم.

این مطلب چطوره؟  روحانی: آذری‌جهرمی پرورش یافته محیط بعد از انقلاب است

چهار محور مشارکت
الیشایی در تکمیل سخنان بزرگمهری گفت: در کل انجمن چهار محور مشارکت را برای خود ترسیم کرده است، در ابتدا حضور کمپانی های نرم افزاری که قادر باشند در این انجمن مطالبات خود را پیگیری کنند، محور دوم مشارکت با تشکل های غیردولتی هم تراز برای هم افزایی بیشتر است، محور بعدی وزارتخانه ها و سازمان ها برای تسهیل مقررات و اجرای قانون های است و چهارمین محور مشارکت با رسانه هاست.
وی اضافه کرد: هدف از تشکیل انجمن، گروهی است که صرفا با نگاه تخصصی و تجربه نرم افزار دور هم جمع شوند و کمک کنند محیط اشتغال افزایش بیابد و امروزه نرم افزاری‎ها در دنیا حاوی تشکل تخصصی هستند.

ظرفیت کوچک سازمان برای نرم افزاری ها
الیشایی در جواب به پرسش فناوران مبنی بر اینکه چرا به توجه به سازمان نظام صنفی رایانه ای که ماهیت آن نرم افزاری است، تلاش نکردید مجددا در سازمان مطالبات خود را پیگیری کنید، گفت: در سازمان نظام صنفی رایانه ای عضو های هیات مدیره نماینده بخش ویژه ای نیستند. اگر کار کنی کسی نمی گوید دستت درد نکند و اگر هم کار نکنی پاسخگوی کسی نیستی. همزمان با اینکه در سازمان های فراگیر مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای باید نمایندگانی از بخش های مختلف در هیات مدیره وجود داشته باشد که انعکاس دهنده مسایل و مشکلات آن بخش باشند و از آنجایی که بخش های نرم افزار متعدد است، این مهم امکان پذیر نیست. وی اضافه کرد: تمام فعالیت های کمپانی های نرم افزاری در سازمان به کمیسیون نرم افزار ختم می شد که در حقیقت جنبه مشورتی داشت در صورتی که نرم افزار آن قدر بزرگ است که نباید در ظرف کوچکی ریخته شود.
وی به علاوه از طرف دیگر گفت: تغییر سیاست ها در هر دوره از فعالیت هیات مدیره مانع از تداوم کار صنفی می شود.
الیشایی اضافه کرد: این انجمن به دلیل نیاز کمپانی های نرم افزاری تاسیس شده و می دانیم که راه بسیار سختی در پیش رو داریم و امکان دارد با فعالیت ما مقابله شود، با اینحال برای اینکه کار صنفی درست تری انجام دهیم، این راه را ادامه خواهیم داد.
 

امیدواریم نوشته “مطرح موجودیت انجمن کمپانی‌های نرم‌افزاری” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به مدیریت ICT قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  ماجرای جنگ کوالکام و اپل در چین چیست؟

عنوان منو
در حال بارگذاری