تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

شبکه جهانی وب اشیاء؛ گریز از محدودیت لحظه و مکان

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه جهانی وب نوشته ای داریم با عنوان “شبکه جهانی وب اشیاء؛ گریز از محدودیت لحظه و مکان” که پیشتر بدان میپردازیم.

“فن آوری آی تی”- شبکه جهانی وب اشیاء در حقیقت در خدمت بهره برداری از امکاناتی است که در حالت عادی به هدر می‌روند.

در سال‌های واپسین پدیده نوظهوری به اسم شبکه جهانی وب اشیا تحولاتی نوین را در زمینه تکنولوژی‌های اطلاعاتی بوجود آورده که عده ای از صاحبنظران را بر آن داشته است تا از آن با عنوان “انقلاب شبکه جهانی وب اشیا” یاد کنند. دلیل این ارزش در امکان کنترل از راه دور مکان است که پدیده‌ای بی‌سابقه شمرده می‌شود.

به نوشته “فن آوری آی تی” از ایسنا، ارزش شبکه جهانی وب اشیا تنها در کنترل ابزارهای سبک منزل از قبیل روشن و خاموش کردن برق یا کولر یا یخچال نیست حتی این ارزش زمانی دو چندان می‌شود که این تکنولوژی وارد صنعت، تجارت جهانی و حمل و نقل و راهداری می‌شود. در اینجاست که شبکه جهانی وب اشیا دیگر یک تکنولوژی لوکس یا غیرضروری نیست حتی به پدیده‌ای در اندازه عظمت واژه “انقلاب” مبدل می‌شود که می بایست از اکنون برای وقوع آن در زمینه تکنولوژی معلومات و ارتباطات، صنعت و اقتصاد خودمان را تکمیل کنیم.

در راستای پیاده‌سازی این تکنولوژی در کشور برنامه کلان شبکه جهانی وب اشیاء در ایران در پژوهشگاه ارتباطات و تکنولوژی معلومات در حال تهیه است که این برنامه برنامه ریزی شده است نقشه راه IOT در ایران باشد؛ در کارگروه دیزاین شبکه جهانی وب اشیاء در کشور، غیر از نمایندگان بخش‌های مختلف کشور مثل وزارت نیرو، کمپانی ملی گاز، کمپانی‌های خودروسازی و صنایع، نمایندگان تمام دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز حضور دارند. در این عرصه پیشرفت منابع انسانی و دادن آموزش‌های مرتبط با این تکنولوژی را از زیرساخت‌های مهم مرتبط به شبکه جهانی وب اشیا عنوان کرد.

دانشگاه‌های فنی و مخابراتی کشور در بیشتر مواقع از قبل با تکنولوژی‌های تازه تر جهانی آشنایی دارند و در اینجا نیز با پدیده شبکه جهانی وب اشیاء آشنایی کامل دارند. در این باره احمد اکبری – مدیرعامل دانشکده مهندسی رایانه دانشگاه علم و صنعت – با اشاره به کاربردهای مختلف شبکه جهانی وب اشیاء در جهان امروز، گفت: امروزه شبکه جهانی وب اشیاء در زمینه‌های مختلف صنعتی، پزشکی، شهری، کشاورزی، تجاری و … کاربری دارد. در مباحث شهری شبکه جهانی وب اشیاء بحث شهر هوشمند را ممکن می‌کند که برای نمونه برای یافتن و رزرو پارکینگ‌های خالی از روش سیستم های شبکه جهانی وب اشیاء می‌توان با صرف لحظه و انرژی کمتری درمقایسه با یافتن جای پارک اقدام کرد. به علاوه از طرف دیگر برای یکپارچه‌ سازی و کنترل واحد دوربین‌های سطح شهر می‌توان از شبکه جهانی وب اشیاء کمک گرفت».

این مطلب چطوره؟  مذاکره برای رفع فیلتر همه شبکه‌های اجتماعی

ایشان در شرح کاربردهای شبکه جهانی وب اشیاء گفت: شبکه جهانی وب اشیاء در حقیقت در خدمت بهره برداری از امکاناتی است که در حالت عادی به هدر می‌روند. گرمایش و سرمایش مجتمع‌های عظیم اگر کنترل شود انرژی و هزینه گزافی را ذخیره می‌شود. شبکه جهانی وب اشیاء از روش یکپارچه سازی و هوشمند سازی کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی این توانایی را ایجاد می‌کند که در ساعات یا روزهای تعطیل انرژی در ادارات به هدر نرود که این خود بسیار می‌تواند در کنترل آلودگی نیز موثر باشد.

به علاوه از طرف دیگر سیامک غنیمی‌فر – عضو سابق هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران – طرح شبکه جهانی وب اشیاء در جهان را پدیده‌ای همسنگ انقلاب صنعتی و کشف نیروی بخار ارزیابی کرد و گفت: پیش بینی شده است تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ میلیارد از اشیاء به این تکنولوژی تازه تجهیز باشند. از شبکه جهانی وب اشیاء امروزه در زمینه اتومبیل‌های خودران، تماس خودروها با یکدیگر و همین طور پیروی از علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می‌شود که باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت به دلیل استفاده درست از لحظه می‌شود.

در این باره دولت الکترونیکی باید در همه زمینه‌های مرتبط به نهادهای دولتی، ادارات بیمه، تامین اجتماعی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و حتی آموزش و پرورش محقق شود. دولت الکترونیک تنها نصب و راه‌اندازی خودپرداز بانک‌ها نیست. این تنها یک گوشه بسیار کوچک از دولت الکترونیک است».

یک عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر لزوم گسترش دورکاری و تحقق دولت الکترونیک، در توصیف ضرورت حرکت به سوی بهره برداری از تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی در دولت، گسترش بهره برداری از تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی در دولت‌ها را باعث ایجاد شفافیت اقتصادی بیشتر دانست و گفت: «یکی از عواملی که دلیل شده برجام نتواند انتظارات ما را برآورده کند همین عدم شفافیت اطلاعاتی و بهره برداری از سیستم‌های قدیمی اداری است.

امروزه اگر سرمایه داری بخواهد به سرمایه گذاری در کشور اقدام کند، ابتدا از روش سیستم‌های نوین اطلاعاتی در صدر کسب معلومات اقتصادی کشور بر می‌آید که در کمال تاسف هم اینک بسیار ضعیف است. ایران امروزه حتی از کارت‌های اعتباری بین المللی برای تسهیل روابط مالی خود نیز استفاده نمی‌کند». سعادت پورمظفری در این باره هم اظهار کرد: «امروزه چین کمونیست این موقعیت را در حکومت داری خود رعایت کرده است. با اینحال روسیه به دلیل عدم شفافیت اطلاعاتی و استفاده کشوری ناامن برای سرمایه‌گذاران است، چرا که سرمایه‌گذار قبل از سرمایه‌ گذاری نیازمند معلومات گسترده اقتصادی است که اینها نیز تنها از روش ایجاد یک سیستم منظم اطلاعاتی و ارتباطاتی بین ابزار‌ها به دست می‌آید».

مساله مهم‌تر با اینحال ایجاد بستر ضروری برای تسهیل ورود و اجرا تکنولوژی‌های نوین در کشور است. ورود تکنولوژی‌های نوین به کشور بدون ایجاد زیرساخت‌های ضروری امری بی ثمر است، فرض کنید تلویزیون‌های هوشمند تازه که امکان اتصال به شبکه جهانی وب را دارند را به کشور وارد کنیم و مردم نیز تحت تاثیر محیط مصرف‌ گرایی آن را تهیه کنند، با اینحال وقتی ظرفیت شبکه جهانی وب کشور در آن حد نباشد که بتواند این وسیله را پشتیبانی کند، این ورود تکنولوژی تازه عملا امری بی ثمر خواهد بود.

این مطلب چطوره؟  تغییری بنیادی در ساختار عرضه شبکه جهانی وب؛ به نفع مصرف کنندگان!

در عصر سرمایه‌داری و گسترش خصوصی‌سازی در همه زمینه‌ها بر خصوصی سازی در زمینه تکنولوژی معلومات نیز تاکید می‌شود. با همه انتقاداتی که به این خصوصی سازی های گسترده در زمینه‌های مختلف اقتصادی وارد است با اینحال خصوصی سازی در عرصه تکنولوژی ‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی تازه ضروری می‌نماید. چرا که این زمینه از سرعت خلاقیت و پیچیدگی بالایی دارا است و ابزار‌های دولتی با بوروکراسی عریض و طویل ویژه به خود نمی‌توانند توانایی انطباق با این سرعت بالای پیشرفت تکنولوژیکی را داشته باشند.

اگر نگاهی به موقعیت جهانی این زمینه نیز داشته باشیم متوجه خواهیم شد که حدودا همه پیشرفت‌های عظیم در زمینه تکنولوژی های نوین را کمپانی‌های عظیم بخش خصوصی از قبیل مایکروسافت، اپل، سامسونگ، آی بی ام و دیگر بسیار کمپانی‌های نامدار در این زمینه رقم زده‌اند. مهدی رزمی کارشناس، زمینه تکنولوژی معلومات ورود بخش خصوصی را به عرصه فعالیت‌های زمینه تکنولوژی معلومات برای افزایش این زمینه بسیار مهم توصیف کرد و گفت: باید مدلی تعریف شود که این زمینه برای بخش خصوصی منفعت مالی داشته باشد تا دلنشین شود. این که دولت بیاید و در این زمینه مثل طرح‌های عمرانی طرح تعریف کند، کاری از قبل نمی‌برد مثال شفاف این طرح‌ها همین اپراتور نسل چهارم یا شبکه جهانی وب ملی است که به روش دولتی اجرا می‌شود و روند آن بسیار کند است.

شرکتهای اکتیو در زمینه تکنولوژی معلومات غیر از مارکت وسیعی که از روش فروش تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری و به علاوه از طرف دیگر فروش خدمات مرتبط با آنها در دنیا ایجاد کرده‌اند، در افزایش اقتصاد کشورهای خود نیز توانسته‌اند موثر باشند. با اینحال غیر از این‌ افزایش تولیدات زمینه تکنولوژی معلومات می‌تواند باعث تسهیل در مبادلات ارزی و تجارت در مارکت و بالاخره گسترش حجم مبادلات و افزایش اقتصادی بشود. در این خصوص سیامک غنیمی‌فر از صاحبنظران زمینه آی‌تی به اثرگذاری بهره برداری از شبکه جهانی وب اشیاء در ایجاد ارزش اضافه و افزایش اقتصادی در کشورها اشاره نمود و گفت: «شبکه جهانی وب اشیاء در وهله اول در بهره برداری از لحظه باعث صرفه‌جویی می‌شود که به تبع آن در زمینه‌های مرتبط به انرژی نیز صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد. در زمینه هوشمند سازی منازل و ترموستات‌های حرارتی اتوماتیک منازل شبکه جهانی وب اشیاء می‌تواند در تنظیم بهره برداری از سیستم‌های گرمایشی و حتی سرمایشی و با این وجود ذخیره انرژی و هزینه ها موثر باشد».

این مطلب چطوره؟  اختلال در شبکه جهانی وب عده ای از مصرف کنندگان

در خصوص درآمدزایی اقتصادی زمینه شبکه جهانی وب اشیاء حجت‌اله مدیریان از فعالان بین المللی زمینه جامعه اطلاعاتی تا آنجا پیش رفت که گفت که ما باید چاه‌های نفتمان را شبکه جهانی وب حفر کنیم. وی تاکید کرد: «اگر در این زمینه‌ها نتوانیم تولیدکننده باشیم مطمئنا مصرف‌کننده خواهیم بود». مدیریان زمینه شبکه جهانی وب اشیاء را در سال‌های آتی بسیار پررونق‌تر پیش بینی کرد و ادامه داد: «در زمینه شبکه جهانی وب اشیاء صنعتی و کارخانجات امکان منسجم کردن مدیریت تولید می باشد. به علاوه از طرف دیگر در زمینه‌های مربوطه به صنعت حمل و نقل، مدیریت ناوگان‌ها، امنیت جاده‌ها، پرداخت عوارض، ردیابی ترافیک، ارتباطات بین وسیله نقلیه ای و … شبکه جهانی وب اشیاء در سال‌های آتی نقش آفرین خواهد بود».

اعلاوه بر آسیب‌ها و مساله‌های ایمنی که در جای خود حیاتی می‌نمایند مسائل و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را که تکنولوژی می‌تواند دلیل آن شود را نیز باید مورد استقبال قرار دهیم. مصطفی پورعلی از صاحبنظران زمینه تکنولوژی معلومات با بیان این که پیش از این که به فکر ورود تکنولوژی‌های تازه به کشور باشیم باید به فکر فرهنگ سازی خوب برای آن باشیم، گفت: برای استفاده درست از تکنولوژی‌های نوین باید به مصرف کنندگان از قبل آموزش‌های عمومی داده شود تا به آسیب‌های کمتری در این زمینه برخوریم. غیر از این وی بر فایده ها بهره برداری از تکنولوژی های نوین و علي الخصوص شبکه جهانی وب اشیا در کشور تاکید کرد و گفت: «شبکه جهانی وب اشیاء در ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ برای استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی می‌تواند مورد بهره برداری قرار بگیرد. این تکنولوژی به علاوه از طرف دیگر می‌تواند در کنترل سیستم‌های هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیک، کشاورزی، حمل و نقل و … مورد بهره برداری قرار بگیرد».

اصطلاح «شبکه جهانی وب اشیاء» نخستین بار به وسیله کوین اشتون در سال ۱۹۹۹ بکار برده شد و برای اولین بار به وسیله انتشارات مؤسسه MIT به دنیامعرفی گردید. شبکه جهانی وب اشیاء به معنی یک شبکه جهانی از اشیاء مرتبط که هر یک حاوی آدرس متعلق به خود بوده و با توجه به قراردادهای استانداردشده‌ای با یکدیگر در تماس هستند. این سیستم تازه کنترل از راه دور و کنترل هوشمند اشیا و ابزار‌ها امروزه در کشورهای پیشرفت یافته در سیستم‌های اداری و به علاوه از طرف دیگر وسایل منزل بسیار مورد بهره برداری قرار می‌گیرد با اینحال هنوز در ایران مقدمات بهره برداری از آن به روش تجاری ممکن نشده است.

امیدواریم نوشته “شبکه جهانی وب اشیاء؛ گریز از محدودیت لحظه و مکان” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به وب قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری