تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

عده ای سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “عده ای سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد” که پیشتر بدان میپردازیم.

پاول دوروف موسس تلگرام در پیامی مطرح کرد سرورهای تحویل محتوی این شبکه پیغام رسان یا «سی دی ان» ها به ایران و چندین عدد از کشورهای خاورمیانه منتقل شده است.
شب قبلی پاول دوروف در پیامی توییتری تایید کرد عده ای سرورهای «تحویل محتوی» تلگرام به ایران و عده ای کشورهای خاورمیانه از نمونه عربستان منتقل شده است.

ایشان در توییتی نوشت: اگر مدیران ایرانی سعی در پاک کردن معلومات این سرورها کنند، مصرف کنندگان ایرانی می‌توانند از سرورهای اصلی در اروپا به این موارد دسترسی یابند. از اینرو سانسور غیرممکن است.

پیرامون همین موضوع تلگرام نیز پیرامون انتقال سرورهای CDN به ایران و چندین عدد از کشورهای خاورمیانه توضیحاتی داده است:

شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) رمزنگاری شده
از ورژنٔ ۴.۲ تلگرام ما از CDN رمزنگاری شده برای ذخیره فایل‌های کانال‌های عمومی با بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ عضو خدمات رسانی می‌کنیم. نقاط ذخیره سازی CDN در مناطقی مقرر کرده شده اند که تلگرام ترافیک فراوانی دارد با این وجود ما به دلایل مختلف تمایلی به قرارگیری سرورهای تلگرام در آن جاهای نداریم.

پرسش: چرا تصمیم به بهره برداری از CDN گرفتید؟
ما از سرورهای توزیع شده خود برای گسترش سرعت دانلود در جاهای بدون سانسور که در آنها آزادی بیان تضمین شده‌است استفاده می‌کنیم. و حتی در آن جاهای نیز به آنها اعتماد نمی‌کنیم. با اینحال وقتی تلگرام در جاهای دیگر شدیدا پرطرفدار می‌شود، تنها می‌توانیم روی CDN ها تکیه کنیم که با آنها از نقطه نظر فنی مانند خدمات‌دهنده‌های شبکه جهانی وب (ISP) رفتار می‌کنیم و آنها تنها داده‌های رمزنگاری شده‌ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند دریافت می‌کنند.

این مطلب چطوره؟  رد خبر تایید نشده انتقال سرورهای تلگرام به ایران

به خاطر این تکنولوژی، سرعت دانلود تصویر‌ها و فیلم‌هایی که به روش عمومی پخش می‌شوند در مناطقی مانند ترکیه، اندونزی، ‌ عربستان سعودی، هند، ایران و عراق نسبتا گسترش می‌یابد، بدون اینکه کمترین خدشه‌ای به امنیت وارد شود.

پرسش: آیا CDN می‌تواند فایل‌ها را رمزگشایی کند؟
خیر. هر فایلی که به مراکز داده CDN ارسال می‌شود، با یک کلید خاص با بهره برداری از تکنولوژی AES-۲۵۶-CTR رمزگذاری می‌شود. CDN دسترسی به اطلاعاتی که ذخیره می‌کند ندارد، چرا که این کلیدها تنها در سرور MTProto (سرور رمزگذاری) اصلی و ابزار استفاده کننده ممکن هستند.

پرسش: آیا CDNها می‌توانند معلومات را با معلومات دلخواه خودشان جانشین کنند؟
خیر. معلومات و داده‌های دانلود شده (دریافتی) ‌ از سمت نقاط ذخیره سازی CDN در بیشتر مواقع از طرف Telegram بوسیله رمزنگاری hash تایید و بررسی می‌شود: بدین ترتیب هکرها یا مردم متجاوز نمی‌توانند هیچ فایلی را جانشین کنند.

پرسش: آیا CDN ها می توانند برای سانسور استفاده بشوند؟
خیر. تمامی فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. CDN ها تنها داده های رمزنگاری شده را دریافت می‌کنند و قادر نیستند آن را رمزگشایی کنند و هیچ مدلی داده را جانشین کنند. اگر مشکلی پیش آید، فایل مورد نظر مستقیم از سرور های تلگرام به مصرف کنندگان ارسال می‌شود. مصرف کنندگان در بیشتر مواقع داده هایشان را دریافت می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند مانع آنها بشود.

این مطلب چطوره؟  دلیل اظهارات متناقض مدیر تلگرام

پرسش: آیا CDN می‌تواند هر گونه فایل را حذف کنند؟
خیر. همزمان با اینکه نقاط CDN تنها کپی‌های فایل رمزنگاری شده را ذخیره می‌کنند، فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. استفاده کننده پیامرسان اعلان دریافت فایل را از روش سرور تلگرام می‌گیرد. در صورتی که نقطه CDN فایل مورد نظر را به استفاده کننده نمی‌دهد، ایشان این فایل را مستقیماً از سرور تلگرام دریافت خواهد نمود.

پرسش: آیا می‌توانم این مسئله را بررسی کنم؟
بله. همه می‌توانند شیوه ما برای پیاده‌سازی CDN را با بررسی کدهای Supply Code برنامه‌های تلگرام و بررسی ترافیک داده بررسی کنند.

پرسش: آیا این شامل معلومات خصوصی هم می‌شود؟
خیر. نقاط ذخیره سازی CDN بخشی از سرور اَبری تلگرام نیستند. CDN ها تنها برای ذخیره‌سازی فایل‌های پر طرفدار از کانال‌های پر بازدید استفاده می‌شوند. معلومات خصوصی و شخصی هرگز به آنها راه پیدا نمی‌کنند.

پرسش: آیا این با درخواست‌های دولت‌ها برای انتقال معلومات خصوصی به قلمرو آن‌ها مرتبط هست؟
خیر. ما وارد هیچ توافق یا تفاهمی با دولت‌ها درباره این مثال نشده‌ایم و CDN ها بخشی از هیچ معامله‌ای نیستند. این به دلیل غیر منطقی بودن قانون های محلی نیست – ما هیچ‌گاه سرورهایمان را به کشوری با سابقه سانسور اینترنتی انتقال نمی‌دهیم.

تنها هدف بهره برداری از CDN ها این است که کیفیت اتصال در جاهای با تقاضای بالا، که تلگرام نمی‌تواند سرورهای خود را به آنجا منتقل کند، با راهی ایمن، گسترش یابد.

این مطلب چطوره؟  رفع قیلتر یوتیوب در دانشگاه‌ها

پرسش: آیا این مسئله می‌تواند به عده ای کشورها، قدرت تسلط بر تلگرام بدهد؟
خیر. ما احتیاط ویژه‌ای به خرج داده‌ایم تا مطمئن شویم هیچ کشوری از روش نقاط ذخیره سازی CDN به قدرت نفوذ روی تلگرام دست نیابد:

– CDN ها و نقاط آن به تلگرام تعلق نداشته و همه ریسک آن به گردن کمپانی ثالثی که نقاط ذخیره سازی CDN در تمامی دنیا را برای ما تامین می‌کند خواهد بود.

– ما هیچ سرمایه‌گذاری‌ای روی این CDN ها انجام نمی‌دهیم و تنها بابت ترافیک مصرفی برای انتقال موارد ذخیره شده از خوشهٔ رایانه های اصلی خودمان به استفاده کننده نهایی، هزینه پرداخت می‌کنیم.

با این وجود، اگر کشوری تصمیم به دستکاری CDN در منطقه خودش بگیرد، به چیزی جز پایین آوردن کیفیت اتصال شهروندان خودشان دست نمی‌یابد و تلگرام هیچ چیز با ارزشی را از دست نخواهد داد.

سرورهای CDN درحقیقت شبکه ای از سرورهای متعدد است که صفحات و دیگر محتویات وب را برای استفاده کننده ممکن می کند. این سرورها با توجه به جای جغرافیایی استفاده کننده، منبع صفحه وب و سرور عرضه خدمت ایجاد می شوند.

امیدواریم نوشته “عده ای سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری