تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

تعرفه تازه شبکه جهانی وب تعیین شد

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه جهانی وب نوشته ای داریم با عنوان “تعرفه تازه شبکه جهانی وب تعیین شد” که پیشتر بدان میپردازیم.

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر ارائه شبکه جهانی وب با سیاست مصرف منصفانه و عرضه سرعت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه گفت: اپراتورها بسته به اوضاع و در زمینه نبردی می‌توانند شبکه جهانی وب داخلی را تا ۱۰ برابر حدود تعیین‌شده عرضه دهند.

صادق عباسی شاهکوه با اشاره به عرضه شبکه جهانی وب بر مبنای سرعت به جای حجم گفت: تا اینجای کار شبکه جهانی وب در قسمت ثابت و ADSL به این شکل بود که مردم حجم تهیه می‌کردند و برای هر GB ۳۰۰۰ تومان می‌دادند که با این وجود با گسترش حجم این هزینه کاهش می‌یافت. این سیاست اکنون تغییر کرده و از این پس به جای اینکه مردم حجم تهیه کنند، سرعت را تهیه می‌کنند.

وی پیرامون نحوه تعرفه شبکه جهانی وب اظهار کرد: مصرف کنندگان ماهانه ۱۰ GB شبکه جهانی وب بین‌الملل و دو برابر آن شبکه جهانی وب داخلی خواهند داشت. هزینه شبکه جهانی وب تا دو مگابیت ۲۰ هزار تومان، از ۲ تا ۶ مگابیت ۳۵ هزار تومان، از شش تا حدود ۲۰ مگ ۵۰ هزار تومان است. برای افرادی که هم اینک مصرف پایین دارند، برای اینکه احساس گران شدن نکنند، نیز سطح ۱۰ هزار تومانی تعریف کردی l که شامل ۳ GB شبکه جهانی وب بین‌الملل و ۶ GB داخلی است.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیرامون شبکه جهانی وب عرضه‌شده به وسیله فیبر نوری و سرعت‌های بالای ۱۶ مگابیت بر ثانیه نیز گفت: در جهت تقویت شبکه ملی معلومات، هزینه‌گذاری آن به نحوی است که برای شبکه جهانی وب داخل نصف شبکه جهانی وب بین‌الملل تمام می‌شود. در سرعت ۲۰ مگابیت در ثانیه حجم ۵۰ و ۱۰۰ GB برای شبکه جهانی وب بین‌الملل و داخل است. سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه نیز حاوی ۷۰ و ۱۴۰ GB برای شبکه جهانی وب بین‌الملل و داخل است.

این مطلب چطوره؟  سهم هر ایرانی، 15 کیلوبایت

جدول هزینه‌های عرضه شبکه جهانی وب بر مبنای مصوبه سازمان تنظیم مقررات به روش پایین است.

*بر اساس اظهارات عباسی شاهکوه، اپراتورهای عرضه‌دهنده شبکه جهانی وب می‌توانند برای رقابت، حجم مصرفی شبکه جهانی وب داخلی را تا ۱۰ برابر و شبکه جهانی وب بین‌الملل را تا دو برابر این حدود تعیین‌شده عرضه دهند.

سیاست مصرف منصفانه و نه شبکه جهانی وب بی‌نهایت
عباسی شاهکوه پیرامون سیاست مصرف منصفانه (Truthful Utilization Coverage) شرح داد: در دنیا متداول است وقتی در قسمت ثابت سرعت را می‌فروشند، یک محدودیت هم قرار می‌دهند و شبکه جهانی وب واقعا نامحدود نیست، بدلیل آنکه امکان دارد یک مشترک دائما دانلود و شبکه را اشغال کند. بدین جهت یک حد را قرار داده که اصطلاحا به آن مصرف منصفانه می‌گویند. به این معنا که با اینکه سرعت را خریدید، با اینحال تا یک حد می‌توانید با همان سرعت دانلود کنید. بعد از آن یا سرعت را محدود و یا هزینه حجم اضافه را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: ما از نمونه دوم استفاده کردیم. بدین ترتیب که مصرف کنندگان باید برای مصرف اضافه مجزا حجم بخرند. با این وجود مصرف متداول بیشتر از این نمی‌شود. هزینه حجم اضافه نیز حدودا مانند قبلی و حدود ۳۰۰۰ تومان برای هر GB اضافه در شبکه جهانی وب بین‌الملل و از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان برای شبکه جهانی وب داخلی است. به علاوه از طرف دیگر در حجم اضافه می‌تواند هر هزینه ای که برای شبکه جهانی وب داخل می باشد، یک‌دهم می‌شود و برای شبکه جهانی وب بین‌الملل می‌تواند ۴۰ درصد پایین‌تر باشد.

اپراتورها مجازند تا ۱۰ برابر حجم تعیین‌شده بروند
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه اپراتورها این اجازه را دارند که از ۲۰ گیگ تا ۲۰۰ گیگ هم بروند، گفت: با ۲۰۰ GB شبکه جهانی وب ماهانه برای سرعت ۲ مگابیت در ثانیه، می‌توان در روز یکسره تا ۸ ساعت فیلم دانلود کرد و حتی به تماشای تلویزیون آنلاین پرداخت بدون اینکه حجم تمام شود. با این وجود در شبکه جهانی وب داخلی بدلیل آنکه مصرف حجم بالا معمولا برای شبکه جهانی وب داخل است و دیزاین شبکه ملی معلومات هم برای شبکه جهانی وب داخل است.

این مطلب چطوره؟  پیشرفت سریع‌تر دسترسی به تکنولوژی معلومات و ارتباطات در دولت دوازدهم

عباسی شاهکوه با تاکید بر اوضاع نبردی بین اپراتورها برای عرضه حجم شبکه جهانی وب گفت: اپراتورها بسته به اوضاع و در زمینه نبردی می‌توانند شبکه جهانی وب داخلی را تا ۱۰ برابر این حد تعیین‌شده عرضه دهند. شبکه جهانی وب بین‌الملل نیز اجازه دارد تا دو برابر گسترش یابد. به مرور که انتقال گسترش پیدا می‌کند اطمینان داریم که اپراتورها حجم را بیشتر از این مقدار خواهند داد، کما اینکه هم اینک برخی اپراتورها هستند که تا ۱۰۰ GB شبکه جهانی وب می‌دهند.

سرعت فیبر نوری تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه
وی با اشاره به تعرفه‌گذاری برای شبکه جهانی وب بر مبنای فیبر نوری، گفت: مخابرات می‌تواند در تمامی کشور روی فیبر نوری کار کند و هم اینک فیبر نوری را در برخی از شهرها واگذار کرده است. اپراتور ایرانیان‌نت نیز روی فیبر نوری کار می‌کند. ایرانیان‌نت قبلا دوره حفاظت داشت که حفاظت سراسری آن هم‌اکنون تمام شده و به هشت شهر بزرگ رسیده است. از این جهت دیگر FCP ها نیز مجاز هستند در خارج از این هشت شهر بزرگ به زمینه فیبر نوری وارد شوند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه برای تکنولوژی‌های مختلف، تعرفه‌گذاری شده است، اضافه کرد: تعرفه‌های قبلی همه با توجه به ADSL بود که معمولا تا ۱۶ مگابیت در ثانیه سرعت داشت. ما سرعت‌های بالاتر را نیز در این برنامه خود تعریف کردیم. امکان دارد در آتی بعد از ADSL، VDSL بیاید که اپراتورها اکنون روی آن کار می‌کنند و یا امکان دارد فیبر نوری واگذار شود که تا سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه را نیز پوشش می‌دهد.

این مطلب چطوره؟  عرضه شبکه جهانی وب نامحدود تصویب شد

لحظه عمل درآمدن مصوبه انتهای مرداد
عباسی شاهکوه پیرامون لحظه عمل درآمدن این مصوبه از طرف اپراتورهای عرضه‌دهنده شبکه جهانی وب اظهار کرد: این تعرفه‌ها نهایتا تا آخر هفته ابلاغ می‌شود. به علاوه از طرف دیگر ظرف یک هفته بعد از ابلاغ اپراتورها باید آن را اجرایی کنند. از این جهت این برنامه نهایتا تا انتهای مرداد اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اعمال حداقل سرعت قبل از این نبود، گفت: اکنون در چنین شرایطی که شبکه جهانی وب داخلی ما بیشتر به مردم ارائه می‌شود، اپراتورها مجاز نیستند سرعت کمتر از ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه عرضه دهند. تاکید ما روی خدمات‌های داخلی است که امیدواریم با کیفیت و سرعت بیشتری به مردم عرضه شود و انگیزه‌ای برای اپراتورها باشد که خدمات‌های داخلی را گسترش دهند تا شبکه ملی معلومات به نحو مناسبی در دست مردم قرار گیرد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در هر مدلی امکان دارد تخلف یا خطا اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: به توجه به این، نظارت بر سرعت از نظارت بر حجم راحت‌تر و اجرایی‌تر است. با این وجود بیشتر خود مصرف کنندگان باید این نظارت را انجام دهند. از این جهت مصرف کنندگان در صورت مشاهده تخلف می‌توانند ابتدا به اپراتور ارجاع داده و اگر نتیجه نداد به رگولاتوری شکایت کنند.

امیدواریم نوشته “تعرفه تازه شبکه جهانی وب تعیین شد” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به وب قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری