تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

تغییری بنیادی در ساختار عرضه شبکه جهانی وب؛ به نفع مصرف کنندگان!

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه جهانی وب نوشته ای داریم با عنوان “تغییری بنیادی در ساختار عرضه شبکه جهانی وب؛ به نفع مصرف کنندگان!” که پیشتر بدان میپردازیم.

رضایت از خبر عرضه شبکه جهانی وب نامحدود به وسیله اپراتورها دیری نپایید چونکه با مطرح تعرفه‌های تازه با توجیه سیاست مصرف منصفانه، بازهم سقفی برای مصرف مقرر کرده شده که انتقاد مصرف کنندگان را بلند کرد و با گسترش این انتقاد‌ها، وزیر ارتباطات درنهایت اجرای این برنامه را متوقف کرد.

به نوشته “فن آوری آی تی” از ایسنا، وعده شبکه جهانی وب نامحدود، بحث روز قبل و امروز مصرف کنندگان ایرانی نیست. قبل از این هم شبکه جهانی وب نامحدود، با این وجود با سرعت‌های پایین ۶۴ تا ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه، برای مشترکان عرضه می‌شد. با اینحال سرعت پایین، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات را مجبور کرد مصوبه‌ای برای جایگزینی شبکه جهانی وب حجمی عرضه دهد. از این جهت کمپانی‌های عرضه‌دهنده شبکه جهانی وب از سال ۱۳۹۲ با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، هزینه‌های متفاوتی با توجه به حجم و سرعت عرضه‌شده در نظر دریافت کردند.

مصرف کنندگان: هیچ جای دنیا شبکه جهانی وب حجمی نیست!
این تغییر در آن وقت به سود مصرف کنندگان بود با اینحال در سال‌های واپسین با سرعت‌های بالای شبکه جهانی وب و گسترش فایل‌های تصویری، انتظار مشترکان به سوی شبکه جهانی وب نامحدود با سرعت‌های بالا رفت. به علاوه از طرف دیگر با این توجیه که در دیگر کشورهای جهان شبکه جهانی وب ثابت، بر مبنای سرعت عرضه می‌شود و دیگر حجمی نیست، درخواست‌هایی مبنی بر حذف شبکه جهانی وب حجمی از وزیر ارتباطات و تکنولوژی معلومات گسترش یافت.

نصراللـه جهانگرد -مدیرعامل سازمان تکنولوژی معلومات- انتهای سال قبلی از انجام مطالعاتی پیرامون واگذاری شبکه جهانی وب نامحدود اطلاع داد. به توجه به این، تا همین انتهای هم کمپانی‌های عرضه‌دهنده شبکه جهانی وب، مشترکان را ترغیب به حرکت از شبکه جهانی وب نامحدود به شبکه جهانی وب حجمی با سرعت بالا بر مبنای مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌کردند. بالاخره ابتدا تیر ماه، وزیر ارتباطات و تکنولوژی از تهیه مصوبه‌ای برای شروع ارایه خدمات نامحدود در مارکت شبکه جهانی وب ثابت ADSL اطلاع داد.

این مطلب چطوره؟  سهم هر ایرانی، 15 کیلوبایت

در این راستا، انتهای تیر ماه، محمدجواد آذری جهرمی – رئیس کمپانی ارتباطات زیرساخت – از نهایی شدن نمونه تعرفه‌گذاری نامحدود اتصال داده در قسمت ثابت و تعیین کف و سقف سرعت در بسته‌ها اطلاع داد و گفت: با این شرایط عملا مصرف کنندگان خانگی در صورت بهره برداری از خدمات‌های ویدیو آنلاین در صورتی که هر روز پنج ساعت خدمات ویدیوئی داخی را ملاحظه کنند و این رفتار را هر روز در ماه تکرار کنند، الزامی به پرداخت اضافه ندارند.

ایشان به علاوه از طرف دیگر با تاکید بر لزوم حرکت به سوی عرضه شبکه جهانی وب نامحدود گفت: در شبکه جهانی وب حجمی حقوق مصرف‌کننده رعایت نشده و افزایش محتوای بومی شکل نمی‌گیرد. با این وجود تغییر این پارادایم و مکانیزم حال حاضر در مارکت ایران کار ساده‌ای نیست و در نتیجه با مقاومت کمپانی‌ها مواجه است که به این سمت حرکت نکنند. با اینحال پیشرفت تلفن همراه در ایران آن‌قدر خوب بوده که کمپانی‌های ثابت اگر سراغ نمونه نامحدود نیایند، آتی خود را از دست داده و ورشکسته می‌شوند.

بعد از آن، نیز در تایید جزئیات برنامه نامحدود شرح داد: قبل از این حجم فروشی در شرایطی که کیفیت و سرعت مهم نبود، اتفاق می‌افتاد. هم اینک مکانیزمی را دیزاین کرده و پیش‌بینی کردیم که مصرف معمولی مصرف کنندگان، بنگاه‌ها و افرادی که کارهای بررسی می‌کنند، چقدر است. ایشان به علاوه از طرف دیگر اول مرداد، از تصمیم نهایی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و عرضه مصوبه‌ای مبنی بر حرکت از حجم فروشی به سوی اتصال و عرضه شبکه جهانی وب برحسب سرعت اطلاع داد.

تا وقتی که صحبت از عرضه شبکه جهانی وب نامحدود بود، مصرف کنندگان که در انتظار اینترنتی بدون سقف حجمی بودند، از چنین تصمیمی رضایت داشتند. به توجه به این، با مطرح تعرفه‌های تازه شبکه جهانی وب، معلوم شد این شبکه جهانی وب، آن‌طور که مصرف کنندگان تصور می‌کردند نامحدود نیست.

این مطلب چطوره؟  گوگل هم ایران را تحریم می‌کند؟!

تعیین حجم برای شبکه جهانی وب نامحدود!
صادق عباسی شاهکوه – معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – با تاکید بر ارائه شبکه جهانی وب با سیاست مصرف منصفانه و عرضه سرعت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه گفت: مصرف کنندگان ماهانه ۱۰ GB شبکه جهانی وب بین‌الملل و دو برابر آن شبکه جهانی وب داخلی خواهند داشت. اپراتورهای عرضه‌دهنده شبکه جهانی وب نیز می‌توانند برای رقابت، حجم مصرفی شبکه جهانی وب داخلی را تا ۱۰ برابر و شبکه جهانی وب بین‌الملل را تا دو برابر این حدود تعیین‌شده عرضه دهند.

ایشان پیرامون سیاست مصرف منصفانه (Truthful Utilization Coverage) نیز شرح داد: در دنیا متداول است وقتی در قسمت ثابت سرعت را می‌فروشند، یک محدودیت هم قرار می‌دهند و شبکه جهانی وب واقعا نامحدود نیست، چونکه امکان دارد یک مشترک دائما دانلود و شبکه را اشغال کند. بدین جهت یک حد را قرار داده که اصطلاحا به آن مصرف منصفانه می‌گویند. به این معنا که با اینکه سرعت را خریدید، با اینحال تا یک حد می‌توانید با همان سرعت دانلود کنید. بعد از آن یا سرعت را محدود و یا هزینه حجم اضافه را دریافت می‌کنند.

بر اساس اظهارات عباسی شاهکوه، هزینه‌های هر بسته با حجم‌های مطرح‌شده در این تعرفه تازه، بر حسب سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه در فیبر نوری، بازه ای از ۱۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را در بر می‌گیرد. به علاوه از طرف دیگر مصرف کنندگان در صورت اتمام حجمشان، باید مجزا حجم بخرند. هزینه حجم اضافه نیز حدودا مانند قبلی و حدود ۳۰۰۰ تومان برای هر GB اضافه در شبکه جهانی وب بین‌الملل و از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان برای شبکه جهانی وب داخلی است.

از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم
با اینکه درخواست مصرف کنندگان اینترنتی دریافت شبکه جهانی وب نامحدود بود، با اینحال در شرایطی که تفکیک شبکه جهانی وب داخل از بین‌الملل هزینه خدمات‌های خارجی را به نحوی گسترش داده است، قرار دادن یک سقف حجمی، نیاز استفاده کننده به شبکه جهانی وب نامحدود را اقناع نمی‌کند. بدین جهت با مطرح این تعرفه‌ها، مصرف کنندگان از به‌صرفه نبودن برنامه تازه ابراز شکایت کردند و گفتند از دریافت شبکه جهانی وب نامحدود با این تعرفه‌های تازه حجمی پشیمان شده، از وزیر درخواست کردند مرحمت فرموده و تعرفه‌های قبلی را بازگرداند.

این مطلب چطوره؟  پیشرفت سریع‌تر دسترسی به تکنولوژی معلومات و ارتباطات در دولت دوازدهم

بالاخره به نظر می‌رسد شکایات مصرف کنندگان شبکه جهانی وب به گوش مدیران رسید. چونکه محمد جواد آذری جهرمی – رئیس کمپانی ارتباطات زیرساخت – در صفحه اینستاگرام خود مطرح کرد: با استناد به اعتراضات و نیز اینکه اطلاع دارم که تمام تلاش صورت‌گرفته برای مصوبه تازه، رضایت مردم بوده است، با ارسال نامه‌ای از دکتر واعظی خواستم مصوبه تازه تعرفه تا بررسی بیشتر متوقف شود و امیدوارم موافقت کند.

تعرفه‌های تازه در راه است؟
بعد از آن نیز واعظی در صفحه اینستاگرام خود، از توقف اجرای توصیه مطرح‌شده اطلاع داد و مطرح کرد: با استناد به اینکه توصیه مطرح‌شده در خصوص تعرفه‌های شبکه جهانی وب ثابت بنا شده بر اتصال مورد استقبال مصرف کنندگان قرار نگرفته و این مصوبه هنوز مراحل اداری و ابلاغ را طی نکرده و اجرایی هم نشده است، قرار شد اجرای آن متوقف شود و دستور دادم کمیته بررسی تعرفه‌ها از نو پیشنهادی با رعایت منافع و مصالح مصرف کنندگان تهیه و عرضه کند.

با اینکه تعرفه‌های تازه شبکه جهانی وب اصطلاحا نامحدود نگرانی مصرف کنندگان از گسترش هزینه را گسترش داد و درخواست بازگشت تعرفه‌های قبلی را کردند، با اینحال به طرز قطع به توجه به گسترش محتوای تصویری لزوم اینترنتی که به معنای حقیقی نامحدود نزدیک‌تر باشد حس می‌شود. از این جهت باید در انتظار تصمیم تازه کمیسیون تنظیم مقررات و تعرفه‌های تازه بود که تا چه اندازه نزدیک به خواسته‌ها خواهد بود.

امیدواریم نوشته “تغییری بنیادی در ساختار عرضه شبکه جهانی وب؛ به نفع مصرف کنندگان!” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به وب قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری