تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

تقدیر از افزایش سریع شبکه جهانی وب همراه اول

رای دادن به این پست
banner

در باب اپراتورها نوشته ای داریم با عنوان “تقدیر از افزایش سریع شبکه جهانی وب همراه اول” که پیشتر بدان میپردازیم.

همزمان با افتتاح فاز سوم شبکه ملی معلومات، اپراتور همراه اول نیر عده ای طرح‌های مهم خود و مرتبط با این مسئله را راه‌اندازی کرد.
به نوشته “فن آوری آی تی”، این مراسم با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و تکنولوژی معلومات و در برج میلاد تهران انجام شد.

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است در این مراسم، واعظی با اهدای لوح تقدیر به مهندس صدوقی رئیس اپراتور اول، جهت کسب و حفظ مقام اول اپراتورهای موبایل کشور در چهار سال دولت یازدهم و کسب مقام اول اپراتورهای موبایل کشور در پشتیبانی از منابع و توانایی ایرانی، تقدیر کرد.
واعظی پیش از هرچیز با اشاره به دستاوردهای خوب همراه اول، گفت: دستاوردهایی که همکاران همراه اول عرضه دادند من را امیدوار کرد، چرا که در کمال تاسف ذهنیت عده ای این است که اگر اپراتورها و کمپانی‌ها قصد سرمایه‌گذاری دارند، باید این سرمایه‌گذاری در تماس با خدمات صوت و دیتا به مردم ارائه شود، همزمان با اینکه کشورهای خارجی از شبکه خود حداکثر استفاده را می‌کنند، من امروز مشاهده کردم که جوانان با استعداد و شبکه بسیار خوبی در کشور داریم و همراه اول موفق شده است از آنها استفاده بهینه کند. خبر خوب اینکه روحیه‌ای که در بین همکاران ما در همراه اول است، روحیه بسیار خوبی است. در سفرهای استانی بیننده بودم مهندس صدوقی و همکارانشان بسیار با علاقه با دانشگاه‌های مختلف و دانشگاهیان پیمان و تفاهم‌نامه امضا می‌کنند، این مسئله باید در کل کشور تحت نام یک فرهنگ جا بیفتد.

وزیر ارتباطات ضمن بیان این نکته که امروز در دنیایی زندگی می کنیم که به سوی انقلاب صنعتی نسل ۴ حرکت می کند، گفت: ‌خبر خوب اینکه اصول این حرکت در زمینه فعالیت های ما است. دنیا برای بهره برداری از این موضوعات به شبکه جهانی وب، IoT، هوش مصنوعی، 5G، کلود و… نیازمند است که تمام این موارد ابزارهای کار ما است و دیگران از آن استفاده می کنند. در دولت یازدهم به مردم قول دادیم که به آنها شبکه جهانی وب، تلفن همراه نسل ۳ و ۴ بدهیم و امروز در همراه اول گزارش‌هایی را دیدیم که بسیار امیدوار کننده بود. در ۱۰۴۲ شهر شبکه جهانی وب نسل ۳ و در ۷۵۰ شهر شبکه جهانی وب نسل چهار اجرا شده است؛ در صورتی که در ابتدای این دولت تنها در یک شهر شبکه جهانی وب نسل ۳ وجود داشت و در هیچ شهری شبکه جهانی وب نسل چهار راه‌اندازی نشده بود. ما امروز بیننده این هستیم که همراه اول توجه ویژه‌ای هم به روستاها و جاهای محروم می کند. از جانب خودم و دولت، از همراه اول تشکر می کنم.
وی با اشاره به افزایش ۲۰ برابری بهره برداری از دیتا در همراه اول ادامه داد: در دنیا استفاده دیتا ۳ تا ۴ درصد گسترش پیدا می کند نه اینکه ۲۰ برابر شود؛ این نشان می دهد چه تحول بزرگی در همراه اول بوجود آمده است.
واعظی با بیان اینکه در دو سال قبلی اولویت اول کارهای ما در وزارتخانه و تمامی کمپانی ها شبکه ملی معلومات بوده است، گفت:‌ بیننده این بودیم که اعمال خوبی در همراه اول انجام شده و این کمپانی با توجه به سیاست دولت، اولویت خود را شبکه ملی معلومات قرار داده است.
وزیر ارتباطات در انتهای با بیان این جمله که جای بسته های ترکیبی در اپراتورها خالی است، گفت:‌ اگر سازمان تنظیم مقررات سختگیری کمتری داشته باشد و بسته هایی که تلفیقی از صوت و دیتا باشد به مردم عرضه شود، این بسته های ترکیبی دلیل می شود که غیر از صوت، بیشتر به سوی دیتا برویم؛ تحت این شرایط هم مردم راضی می شوند و هم کار اپراتورها بهتر پیش می‌رود.

گزارش موفقیت‌های و طرح های همراه اول
به نوشته “فن آوری آی تی” در این مراسم، مدیر کل همراه اول نیز خبری از دستاوردها و موفقیت‌های اپراتور اول در یکسال واپسین عرضه کرد.
صدوقی گفت: امروز اقداماتی را که حدوداً‌ در ۵ ماه واپسین یعنی بعد از افتتاح فاز ۲ شبکه ملی معلومات انجام شده را افتتاح می کنیم. مراسم قبلی ۱۱ بهمن بود و امروز که انتهای دولت یازدهم است، می خواهیم گزارش اعمال خود را خدمت شما ارايه کنیم.
صدوقی با اشاره به نامگذاری امسال به سال اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال گفت: امسال سعی کردیم با طرح هایی که با سازمان فنی و حرفه ای و یا اتاق اصناف شروع کردیم، برای آموزش، ایجاد مهارت و بهره برداری از توان داخلی اقدامی انجام دهیم. صدوقی با بیان اینکه تا اینجای کار همراه اول ۱۴۰ کالا عرضه کرده است، گفت: طی سه ماه قبلی نیز ۱۰ خدمات و کالا تازه به مشترکین عرضه شده است.
رئیس همراه اول با تشریح موقعیت اپراتور اول در تعداد مشترک اظهار داشت: طی یکسال قبلی ترافیک دیتای 4G بیست برابر شده است و در حال حاضر همراه اول حدود ۲۵ میلیون مشترک دیتا دارد و در سال قبلی بیش از ۱۲ میلیون سیم کارت واگذار کرده که از این تعداد بیش از ۹ میلیون آن ثبت و اکتیو شده است. همراه اول بیش از ۲.۱ میلیون مشترک تازه در سه ماهه در ابتدا امسال جذب کرده است و ضریب نفوذ اپراتور اول در کشور۸۳.۶ درصد است. همراه اول طی ۴ سال دولت یازدهم بیش از ۲۶ میلیون مشترک تازه جذب کرده است.
رئیس همراه اول با تأکید بر اینکه وزارت ارتباطات و رگولاتوری با عرضه برنامه ترابردپذیری عرصه ایجاد رقابت شفاف را ممکن کرده است، گفت: همینطور که می بینید روند جذب مشترک از روش ترابرد در چند ماه واپسین بطور کلیً مثبت بوده و هم اکنون همراه اول تنها اپراتوری است که بالانس آن مثبت است. تا روز قبل برآیند همراه اول ۲۴۴۵۵ مثبت بوده، اپراتور دوم ۱۹۳۲۴ منفی و اپراتور سوم ۵۱۳۱ منفی بوده است. همراه اول با استناد به ۲۳ سال سابقه، در طول چند سال واپسین شبکه خود را نوسازی کرد و با خدماتی که به مشترکین عرضه کرد، باعث شد، حتی مشترکین دیگر اپراتورها را نیز جذب کند که این عملکرد حدوداً خلاف روند همه کشورهای دنیا بود. در تمام کشورهای دنیا اصولاً اپراتور اول سهم مارکت از دست می دهد و خبر خوب اینکه برای ما این موضوع نیفتاد.
صدوقی با اشاره به شبکه ملی معلومات و برشمردن ارکان آن، اعمال همراه اول در فاز ۳ شبکه ملی معلومات را تشریح کرد. وی گفت: در بحث شبکه های مترو و انتقال پیشرفت فیبر سایت ها جهت خدمات رسانی از تلفن همراه باند پهن، در فاز سوم ۸۲۲۰ سایت به فیبر وصل شده است. در محور شبکه های دسترسی نیز در انتهای فاز سوم۱۳۸۶۰سایت نسل دو نوسازی شده است، ۱۰۴۲ شهر و ۹۷۰ روستا به شبکه نسل ۳ و ۷۱۰ شهر تحت پوشش شبکه نسل ۴ همراه اول قرار دریافت کردند. در محور مراکز تبادل ترافیک(IXP) نیز که مقرر شده بود ۴۰ گیگ ظرفیت نوسازی شود، در حال حاضر حدود ۵۰ گیگ ظرفیت بوجود آمده است.

این مطلب چطوره؟  هر ایرانی چندسیم‌کارت دارد؟!

رئیس همراه اول با اشاره به پیشرفت زیرساخت های مدیریت دسترسی به شبکه جهانی وب، از ارايه سیم کارت دانش آموزی «انارستان» و سیم کارت کودک و نوجوان «درسا» اطلاع داد و گفت: هر دو الان خدمات دهی می کنند؛ بطوریکه طی یکماه قبلی حدود ۳۰۰ هزار سیم کارت انارستان واگذار شده است که روند خوبی دارد و امیدواریم با عرضه تبلت بومی، محتوای بهتری به دانش آموزان عرضه کنیم .
صدوقی با اشاره به اجرا رسانه تعاملی و مدیریت آموزش مجازی همراه اول بیان داشت: ما برای عرضه IPTV راساً ورود نکردیم؛ حتی زیرساخت ایجاد کردیم. سامانه تابان را هم برای اصناف کشور اجرا کردیم. ما آمادگی داریم برای تمام کمپانی هایی که مجوز IPTV گرفتند، پایین تولید ضروری را مهیا کنیم. به علاوه از طرف دیگر در آموزش و پرورش کار بزرگی انجام شد؛ حدود ۲.۹ میلیون معلم از روش سامانه هایی که اجرا کردیم آموزش دیده اند. در سامانه اصناف از ۹۰۰۰ هزار آموزشگاه کشور، الان ۱۰۲۰ آموزشگاه پنل دریافت کرده اند، حدود ۴۲۰۰ استاد برای این سامانه تعریف شده است که بزودی با دیگر اصناف نیز تفاهم نامه امضاء می شود.
ایشان در خصوص تازه ترین موقعیت سایت های تلفن همراه باند پهن همراه اول نیز اظهار داشت: در حال حاضر که در انتهای فاز ۳ شبکه ملی معلومات قرار داریم، تعداد ۱۳۸۶۰ سایت نسل ۲.۷۵ ، ۱۶۴۹۱ سایت نسل ۳.۹ و ۹۷۰۰ سایت نسل ۴.۵ اجرا شده است که این حجم از اجرا که با کمک توان داخلی صورت گرفته، بی مانند است.
صدوقی با بیان اینکه در بهمن ماه سال ۹۵ با کمپانی ملی گاز ایران در خصوص هوشمندسازی کنتورهای گاز تفاهم نامه امضاء شده است، تصریح کرد: در ۲۱ تیرماه سال جاری نخستین آزمایش موفق کنتور گاز در شبکه NB-IOT در ایران انجام شد که در حال حاضر ۵۰۰۰ کنتور در فاز پایلوت در حال سود برداری است. با این وجود در منطقه هم پنج روز قبل نخستین بار این برنامه اجرایی شده است. ما امیدواریم این برنامه را روی کنتورهای آب و برق نیز انجام دهیم که این امر یک تحول بزرگ را در کشور ایجاد می کند.

این مطلب چطوره؟  تنها از مراکز مشهور سیم کارت تهیه کنید

صدوقی با بیان اینکه طی یکسال قبلی با توجه به مطرح معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات سهم مارکت همراه اول گسترش یافته است، تصریح کرد: سهم مارکت همراه اول طی ۱۸ ماه واپسین با استناد به نوسازی انجام شده از ۵۷درصد به ۵۹درصد گسترش یافته است؛ اگر ما محاسبه رومینگ ملی را هم اضافه کنیم که هر روزه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک از اپراتورهای دیگر از شبکه همراه اول استفاده می کنند، سهم مارکت ما به حدود ۶۰درصد می رسد.
 

امیدواریم نوشته “تقدیر از افزایش سریع شبکه جهانی وب همراه اول” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به سایت فن آوری آی تی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری