تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

توجیه اقتصادی؛ تازه ترین دلیل فیلتر رابطه صوتی تلگرام

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “توجیه اقتصادی؛ تازه ترین دلیل فیلتر رابطه صوتی تلگرام” که پیشتر بدان میپردازیم.

رابطه صوتی تلگرام تحت نام یکی از خدمات این پیغام‌رسان از لحظه عرضه مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفت، با اینحال از همان ابتدا با اختلال روبه‌رو شد. همزمان با اینکه هر یک از اپراتورها، مدیران وزارت ارتباطات و قوه قضاییه در مقطعی به مسدود کردن این توانایی از طرف مصرف کنندگان متهم بودند، بالاخره، درخواست اپراتورها به دلیل عدم توجیه مالی، دلیل این مسدودیت بیان شد.

به نوشته ایسنا، همزمان با اینکه از فروردین ماه سال جاری، اخباری مبنی بر عرضه رابطه صوتی تلگرام پخش شده بود، از همان لحظه موانعی که در صورت متضرر شدن اپراتورها برای گشودن راه این خدمات به ایران می باشد، باعث شد با اینحال و اگرهایی پیرامون راه‌اندازی این خدمات تلگرام در کشور به گوش برسد.

همان لحظه وزیر ارتباطات اظهار کرد: سیاست ما پیوسته این بوده که خدماتی که لازم مردم است و به لحاظ اقتصادی لطمه‌ای به کار دیگران نمی‌زند را آزاد بگذاریم. خدماتی مانند رابطه صوتی از روش شبکه‌هایی که اپراتورها در آن‌جا سرمایه‌گذاری کرده‌اند عرضه می‌شود، یعنی اگر اپراتورها راضی به عرضه خدمات نباشند عرضه این خدمات‌ها با سخت روبرو می‌شود. ما اجازه داده‌ایم اپراتورها بررسی کنند که خدمات‌های تازه تلگرام چه اثری بر موقعیت اقتصادی آنها می‌گذارد. ما دنبال اقدامی هستیم که هم مردم راضی باشند و هم اپراتورها، با این وجود ما نمی‌توانیم اپراتورها را اجبار کنیم که صوت را خدمات کنند.

این مطلب چطوره؟  احراز هویت بیش از ۱۲ هزار ادمین تلگرامی

رابطه صوتی که نیامده فیلتر شد
چند روز بعد از عرضه‌ رابطه صوتی در ایران، این توانایی با اختلال مواجه شد که محمدرضا فرنقی‌زاد -مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناور ی معلومات- پیرامون این مسئله اظهار کرد: وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات هیچ محدودیت و فیلترینگی برای رابطه صوتی تلگرام اعمال نکرده است. با اینحال اپراتورها و عرضه‌دهندگان خدمات اینترنتی ثابت و همراه در عرضه‌ی خدمات‌های خود مختار هستند.

از طرف دیگر اپراتورها مطرح کردند بحث فیلترینگ از جانب کمپانی ارتباطات زیرساخت و کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ پیگیری می‌شود و اپراتورها نقشی در اختلال بوجود آمده در رابطه صوتی پیغام رسان تلگرام ندارند. بعد از آن، واعظی اظهار کرد: حدود یک ماه است که مدیران تلگرام در جستجوی راه‌اندازی رابطه صوتی این شبکه در ایران هستند که در این خصوص دیدگاه‌های متفاوتی از جانب اپراتورها در کشور وجود داشت. هم اینک نیز این خدمات با حکم قضایی که به اپراتورها ابلاغ شده، مسدود شده است.

رابطه صوتی؛ خلاف امنیت کشور
دادستان کل کشور نیز چند روز بعد از آن پیرامون فیلتر رابطه صوتی تلگرام گفت: مایل نیستیم یک‌مجموعه قابلیت ها و یا احیانا چیزهایی که قابل استفاده عموم است، محدود شود با این وجود برای ما در تمامی کشور آنچه که خیلی مهم است بحث امنیت کشور است. سیستم رابطه صوتی بررسی‌ شد و تمام ابزار‌های اطلاعاتی، ایمنی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به بهانه هایی خلاف امنیت کشور است. از این جهت مقرر شد که در شورای محشر محیط مجازی مطرح شود که در آنجا نیز به بهانه هایی تصمیمی بر بسته شدن آن گرفته نشد.

این مطلب چطوره؟  شرط ایران برای پیغام‌رسان‌های خارجی

با اینحال چندی قبل ابوالحسن فیروزآبادی -مدیرعامل مرکز ملی محیط مجازی- با بیان اینکه رابطه صوتی تلگرام کسب‌وکار اپراتورها را دچار سخت می‌کرد، گفت: تلگرام علی‌رغم فراگیری در ایران درمقایسه با دیگر پیغام‌رسان‌ها، هنوز نماینده رسمی در ایران ندارد و با توجیه مسائل اقتصادی نمی‌توان امکان عرضه خدماتی را به آن داد که اپراتورها در داخل با پرداخت مالیات عرضه می‌کنند.

وی به علاوه از طرف دیگر در جواب به اینکه به توجه به توانایی رابطه صوتی و حتی تصویری برای دیگر پیغام‌رسان‌ها، چرا مسدودیت تنها برای تلگرام اجرا شده، گفت: تلگرام خصوصیت فراگیری بیشتری را درمقایسه با ‌آنها دارد و حدودا همه شهروندان کشور را تحت پوشش قرار داده و جمعیت اکتیو در محیط مجازی همه عضو تلگرام هستند. از این جهت وقتی قابلیتی در آن برقرار باشد که در اقتصاد ملی با حجم بالا، تاثیر فراوانی دارد، نمی‌توان درمقایسه با آن بی‌اختلاف بود.

مسدودیت رابطه صوتی روی پیغام‌رسان‌های فراگیر
فیروزآبادی با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا توانایی رابطه را روی شبکه‌های پیغام‌رسان فراگیر می‌بندند، تصریح کرد: این مسدودیت به این دلیل است که اقتصاد اپراتورها را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. هم اینک در کشورهای حاشیه خلیج فارس که پهنای باند ۲۰ مگابیت و ۵۰ مگابیت بر ثانیه در دست شهروندانشان قرار می‌دهند، مانند امارات و عربستان سعودی نیز این توانایی‌ها بسته شده و در برخی از کشورهای اروپا نیز به همین نحو است.

این مطلب چطوره؟  نتایج ناخوشایند توییتر در سه ماهه دوم

دبیر شورای محشر محیط مجازی به علاوه از طرف دیگر با اشاره به مالیات حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومانی که اپراتورها در سال می‌پردازند، همزمان با اینکه تلگرام هنوز خود را در ایران ثبت نکرده، اظهار کرد: هم اینک تجارت صوتی در کشور نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان است. با این وجود قرار ما بر ممنوعیت صوت در تلگرام نبوده است، با اینحال این اقدامی است که اپراتورها درخواست داده و تصمیم بر آن شد تا هنوز از آن جلوگیری شود. از این جهت وقتی که اپراتورها به دلیل مسائل اقتصادی به این کار اقدام کردند، ما هم با آنها مخالفتی نکردیم.

بالاخره به نظر می‌رسد با استناد به مالیاتی که اپراتورها در سال به دولت می‌پردازند و با خدماتی که عرضه می‌دهند باید هزینه خود را به دست آورند، عرضه این خدمات به وسیله پیغام‌رسانی مانند تلگرام که در ایران نماینده رسمی ندارد، از جهت اقتصادی توجیه‌پذیر نبوده و اقدام مسدود کردن خدمات صوتی به درخواست اپراتورها انجام شده است.

امیدواریم نوشته “توجیه اقتصادی؛ تازه ترین دلیل فیلتر رابطه صوتی تلگرام” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری