تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

تولید هر روزه ۲۳۰ هزار بدافزار در سال ۲۰۱۵

رای دادن به این پست
banner

در باب ویروس ها نوشته ای داریم با عنوان “تولید هر روزه ۲۳۰ هزار بدافزار در سال ۲۰۱۵” که پیشتر بدان میپردازیم.

سال قبلی میلادی (۲۰۱۵) بی تردید یکی از بد‌ترین سال‌های دهه واپسین به لحاظ امنیت سایبری مصرف کنندگان بوده و آن گونه که کمپانی ایمنی پاندا در گزارش تحلیلی خود اشاره کرده است، اینطور گفته میشود که سال ۲۰۱۶ نسبتا سال بدتری از این لحاظ خواهد بود.

به نوشته “فن آوری آی تی” از تابناک این کمپانی اکتیو در زمینه ایمنی سایبری که اصلا اسپانیایی است، در گزارش خود اشاره کرده که در سال ۲۰۱۵ تعداد ۸۴ میلیون بدافزار تازه را شناسایی و خنثی کرده است که این رقم ۹ میلیون بیشتر از سال ۲۰۱۴ است؛ به عبارت دیگر، طی سال ۲۰۱۵ هر روزه بیش از ۲۳۰ هزار بدافزار تازه ساخته شده است.

سال ۲۰۱۵ بیننده بیشترین تعداد حملات سایبری بوده‌ایم و در کل ۳۰۴ میلیون نمونه بد افزار در این سال شناسایی شده‌اند. به عبارت دیگر، بیش از یک چهارم کل بد افزارهای شناسایی شده، عملا در سال ۲۰۱۵ ساخته شده‌اند که برابر با بیش از ۲۷ درصد است.

این مطلب چطوره؟  فایل‌های مشکوک به ویروس را گزارش دهید

«لوییس کارونس» مدیر فنی پاندا در این باره گفته است: پیش بینی می‌کنیم که تعداد بدافزار‌ها و حملات سایبری به افزایش خود ادامه دهد. به علاوه از طرف دیگر نباید فراموش کنیم که میلیون‌ها بد افزار و تروجان که به وسیله مجرمان سایبری تولید می‌شوند، نیاز به این دارند که مصرف کنندگان را آلوده کنند تا پول بیشتری به دست آورند.

تروجان‌ها و PUPها خطرناک‌ترین بد افزارهای ۲۰۱۵
گزارش ایمنی کمپانی پاندا به علاوه از طرف دیگر اشاره کرده که در سال ۲۰۱۵ تروجان‌ها و PUP‌ها (Probably Undesirable Applications) و به علاوه از طرف دیگر شاخه‌ای از خانواده Cryptolocker‌ها وحشت شدیدی را در بین کمپانی‌ها و مصرف کنندگان ایجاد کرده‌اند.

در این سال، تروجان‌ها بازهم اصلی‌ترین بدافزار‌ها بوده‌اند (۵۱.۴۵ درصد) و در صدر جدول بدافزارهای سال ۲۰۱۵ قرار دارند. پس از آن ویروس‌ها (۲۲.۷ درصد)، کرم‌ها (۱۳.۲ درصد)، PUP‌ها (۱۰.۷ درصد) و عده ای بدافزارهای جاسوس (۱.۸ درصد) به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

این مطلب چطوره؟  «واناکرای» از تب و تاب افتاد

با اینحال در این سال، صرف نظر از تروجان‌ها، بد افزارهای Cryptolocker که گونه‌ای از بد افزارهای باج گیر هستند، خط مقدم جبهه مجرمان سایبری را ایجاد کرده‌اند. به گفته کارونس از آنجایی که این بدافزار‌ها راحت‌ترین راه برای حاصل شدن پول است، بهترین ابزار مجرمان سایبری تلقی می‌شود.
به علاوه از طرف دیگر آزمایشات بهره برداری از این نوع بد افزار‌ها نمایش داده که در باب کمپانی‌های بزرگ و کوچک تجاری به خوبی پاسخگوست.

چین آلوده ترین کشور دنیا به لحاظ سایبری
سال قبلی میلادی به علاوه از طرف دیگر از یک جهت دیگر نیز قابل توجه است و آن اینکه بیشترین نرخ آلودگی‌های رایانه‌ای در این سال به ثبت رسیده است. در سطح جغرافیایی، چین کشوری است که بیشترین حجم رایانه‌های آلوده را در این سال داشته است (۵۷.۴ درصد از کل رایانه‌های این کشور) و این رقم ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ است.

تایوان با نرخ آلودگی ۴۹.۱ درصد در رده دوم و ترکیه با ۴۲.۵ درصد در رده سوم قرار دارند. این کشور‌ها در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز در صدر جدول آلودگی‌های رایانه‌ای قرار داشته‌اند.

این مطلب چطوره؟  آگهی‌افزارها ویروس تازه تلفن های همراه هوشمند

دیگر کشورهایی که نرخ آلودگی رایانه‌ای آن‌ها بالا‌تر از متوسط بوده است، عبارتند از کلمبیا، اروگوئه و اسپانیا. به علاوه از طرف دیگر از میان کشورهایی که کمترین نرخ آلودگی را داشته‌اند، ۹ مورد از آن‌ها در اروپا بوده و تنها ژاپن است که از آسیا در بین این کشور‌ها قرار گرفته است.

کشورهای اسکاندیناوی در این جدول بالا‌تر از همه به لحاظ کمترین نرخ آلودگی رایانه‌ای قرار دارند. فنلاند در رأس همه با نرخ ۲۰.۳ درصد، نروژ با ۲۰.۵ درصد و سوئد با ۲۰.۸ درصد به ترتیب دوم و سوم هستند.

منبع: تابناک

امیدواریم نوشته “تولید هر روزه ۲۳۰ هزار بدافزار در سال ۲۰۱۵” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به مووضعات مرتبط با ویروس های اینترنتی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری