تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

حمیدرضا سعدی: نبود آمارهای واضح و عدم شفاف‌سازی عملکردها در وزارت ارتباطات

رای دادن به این پست
banner

در باب مدیریت ICT نوشته ای داریم با عنوان “حمیدرضا سعدی: نبود آمارهای واضح و عدم شفاف‌سازی عملکردها در وزارت ارتباطات” که پیشتر بدان میپردازیم.

حمیدرضا سعدی، رئیس کمپانی ایمن پاسارگاد

اشاره:
سایت “فن آوری آی تی” به منظور بررسی عملکرد وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات، یک تحقیقات عمومی و نظرخواهی از صاحبنظران، و به علاوه از طرف دیگر بررسی میدانی را در مسیر پیش روی قرار داده که نتایج آن بتدریج پخش می‌گردد.
در این بررسی که همزمان با انتهای دوره ۴ ساله آقای محمود واعظی تحت نام وزیر پیشین ICT و ابتدای دوره وزارت آقای محمد جواد آذری جهرمی تحت نام وزیر تازه صورت می‌پذیرد، “فن آوری آی تی” تصمیم گرفته است با مشارکت ماهنامه جهان رایانه و ارتباطات، نظرها جمعی از فعالین صنف و صنعت و صاحبنظران زمینه ICT و روزنامه‌نگاران باسابقه این عرصه را در باب دوره ارزیابی فعالیت وزیر پیشین و به علاوه از طرف دیگر انتظارات از وزیر تازه را جویا شود.
در مرحله در ابتدا، تحقیقات عمومی سایت “فن آوری آی تی” با برنامه این پرسش که: «شما عملکرد محمود واعظی در وزارت ارتباطات را به چه نحو ارزیابی می‌کنید؟» در همه صفحات سایت اکتیو شده است که از همه مصرف کنندگان دعوت می‌گردد که در آن هم کاری نمایند. نظرها صاحبنظران نیز بتدریج در سایت و سپس بصورت یک پرونده ویژه در ماهنامه جهان رایانه و ارتباطات به چاپ خواهد رسید.

این مطلب چطوره؟  نگاهی به تاریخچه و سوابق محمدجواد آذری جهرمی

گفت‌وگوی “فن آوری آی تی” با حمیدرضا سعدی، رئیس کمپانی ایمن پاسارگاد و مدیرعامل هیات مدیره مهران رایانه:

■ عملکرد ۴ ساله آقای واعظی تحت نام وزیر ICT را به چه نحو ارزیابی می‌کنید و به نظر شما نقاط مثبت و منفی عملکرد ایشان چه بود؟
چون مهم‌های خیلی ویژه مقایسه‌ای نیست.نمی‌توان نظر دقیقی مطرح کرد. عملکرد آنها مانند اتاق تاریکی است که کاری در آنجا انجام می‌شود و تا چراغی روشن نشود، نمی‌توان گفت چه کاری انجام شده است. نبود آمارهای واضح و عدم شفاف‌سازی عملکردها نقطه ضعفی است که داریم.
برای نمونه ۳ وزیر مدعی راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اینرنت هستند، باید نهادی واضح کند که هر یک از این وزرا چه درصدی از این طرح را انجام داده‌اند.
با اینحال اگر بخواهیم جمع بندی کنیم در موضوعاتی مانند بالارفتن سرعت و ارزان شدن ترافیک به ویژه ترافیک شبکه ملی شبکه جهانی وب بیننده عملکرد ویژه‌ای نبودیم و در کمال تاسف حتی با افتتاح شبکه ملی معلومات بیننده جدا شدن ترافیک داخلی و خارجی و ارزان شدن ترافیک داخل در حد یوزرها نیستیم.
نکته دیگر هم عدم توجه به IT در وزارتخانه است. حتی اسم این وزارتخانه هم دارای اختلاف از بقیه دنیاست و در اسم هم ارتباطات قبل از تکنولوژی معلومات مطرح شده است.

این مطلب چطوره؟  یک تشکل تازه در زمینه آی‌تی

■ انتظار شما از وزیر بعدی (آقای جهرمی) چیست و چه پیش نهاد‌ای به ایشان دارید؟
به باور من وزارت ICT باید در زمینه ارتباطات، ذخیره سازی و محاسبات معلومات همزمان با تکنولوژی دنیا ظرفیت سازی و بسترسازی انجام دهد و در این بستر و محیط بوجود آمده بخش خصوصی می‌تواند فعالیت کند. هم اینک چون این امکان و بستر مدیریتی نیست، افزایش کمپانی‌های ICT اتفاق نمی‌افتد. برای نمونه استارت‌آپ‌ها به میزانی که مساله مدیریتی با سری‌های دولتی دارند با تکنولوژی ندارند و دلیل عدم افزایش آنها این مساله‌های مدیریتی است. وزارت ارتباطات تحت نام مسئول نهادینه کردن کسب و کارهای فناورانه در بستر ICT متولی است و باید مساله‌های در مقابل این کسب و کارها را رفع کند و بسترهای قانونی را رفع کند.
 

امیدواریم نوشته “حمیدرضا سعدی: نبود آمارهای واضح و عدم شفاف‌سازی عملکردها در وزارت ارتباطات” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به مدیریت ICT قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  هزینه ۳ میلیارد دلاری تولید کارخانه اپل در آمریکا برای مردم این کشور

عنوان منو
در حال بارگذاری