تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

دولت همراه یعنی هر گوشی، یک دفتر خدمات الکترونیکی!

رای دادن به این پست
banner

در باب تلفن همراه نوشته ای داریم با عنوان “دولت همراه یعنی هر گوشی، یک دفتر خدمات الکترونیکی!” که پیشتر بدان میپردازیم.

در تازه ترین روزهای حضور محمود واعظی در وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات برنامه‌های دردست بررسی در این وزارتخانه یکی بعد از دیگری در حال تکمیل و افتتاح و معرفی هستند. یکی از این برنامه‌ها دولت همراه است که زیرساخت‌های ضروری برای انجام عملیات‌های اداری مختلف به وسیله تلفن همراه را ممکن می‌کند.

به گفته صاحبنظران و طراحان، با اجرای این برنامه هر موبایل به یک دفتر خدمات الکترونیکی مبدل می‌شود که خدمات متفاوتی را به مردم عرضه می‌دهد، امری که به خاطر همه‌گیر شدن موبایل بسیار می‌تواند کاربردی باشد. در پلت‌فورمی که برای این سیستم استفاده می‌شود، سعی شده تا از سیستم‌های روز دنیا استفاده شود تا خدمات رسانی خوبی به مشترکین داده شود.

با این وجود عده ای از ابزار‌های دولتی در عرصه عرضه خدمات دولت همراه اقداماتی را از قبل انجام داده‌اند با اینحال اگر ما بتوانیم یک پلت‌فورم مشترک داشته باشیم که همه ابزار‌ها قادر باشند خدماتشان را به روش استاندارد عرضه بدهند، حتما نتیجه بهتری کسب خواهد شد. به علاوه از طرف دیگر ایجاد پلت‌فورم مشترک دلیل تجمیع معلومات دولتی در مرکزی واحد می‌شود که بسیاری از ناهماهنگی‌ها را از بین می‌برد.

به گفته یک کارشناس زمینه آی‌تی، اگر زیرساخت‌های ما ابری بنا شده بر زیرساخت‌های رایانش ابری باشد، می‌توانیم از زیرساخت‌های قبلی نیز بهره ببریم که پیرامون همین موضوع نیز دولت تصمیم گرفته تا یک سامانه مشترک در دست همه سازمان‌ها قرار بدهد تا قادر باشند در آن کاربردهای خود را در یک پلت‌فورم عرضه بدهند تا به لحاظ ایمنی و همینطور تحویل دیتا قابل مدیریت باشد.

وزیر ارتباطات دولت یازدهم در مراسم معرفی فاز اول برنامه دولت‌الکترونیک و به همراه بیان اینکه دولت الکترونیکی شروعی برای ادامه مشارکت‌های بین ابزاری در جهت ارایه خدمت به مردم است گفته است: اکنون زیرساخت‌ها تکمیل شده و مرکز داده دولت نشان می دهد که فعالیت‌های متنوعی در دیتاسنترهای مختلف و مراکز پایشی ما به چه نحو ۲۴ ساعته فعالیت می کنند و تمام هفته رصد می شوند.

این مطلب چطوره؟  هزینه آیفون X در نقاط مختلف جهان چقدر است؟

به گفته واعظی افتتاح دولت الکترونیک باعث می‌شود مردم از سردرگمی و گرفتن تاییدیه و کپی شناسنامه و تصویر رها شوند و امروز با اتصال ۵۱ ابزاری که به این شبکه وصل هستند، از جعل و فساد جلوگیری می‌شود و دولت را به شفاف سازی نزدیک می‌کند.

با اینحال حمیدرضا ربیعی، مدیرعامل لابراتوار ICT دانشگاه شریف در مراسم معرفی فاز اول برنامه دولت همراه پیرامون خصوصیت‌های این برنامه مطرح کرد که پلت‌فرم بومی دولت تلفن همراه یک سیستم بطور کلی استاندارد است که روی آن سیستم کد هویتی بطور کلی ایمن و بومی پیاده سازی شده است.

این سیستم بنا شده بر زیرساختهای ابری، صیانت از معلومات و حفظ حریم خصوصی بوده و توانایی عرضه خدمات در هر مکان و لحظه را داراست. امکان بهره برداری از این پلت‌فرم برای دریافت خدمات دولت، در گوشی‌های هوشمند و غیرهوشمند می باشد و خدمات از روش وب، اپ، پیامک، کدهایی دستوری (USSD ) و پوش نوتیفکیشن بومی قابل عرضه است.

یکی از سیستم‌های مهم برنامه ملی دولت همراه سیستم attentification است که برنامه ریزی شده است مهرماه مورد بهره برداری قرار بگیرد. این سیستم با توجه به استاندارد open ID دیزاین شده که از پرکابردترین سیستم‌ها در زمینه دولت همراه است، می‌تواند برروی سیستم سیم‌کارت پیاده شود که رمز دوم کارت بانکی را در خود ذخیره کند و از روش تلفن همراه این رمز خود به خود اکتیو شود و دیگر تنها شماره تلفن همراه مشترکین است که درگاه امن ورود معلومات تلقی می‌شود و در وب‌سایت خرید الکترونیکی نیز می‌تواند مورد بهره برداری قرار بگیرد.

به علاوه از طرف دیگر یکی از خدمات برنامه دولت‌همراه خدمات رهگیری خدمات پستی است که از روش ارسال بارکد پستی از روش Barcode reader محموله می‌توانید کالا پستی خود را مسیریابی کنید.

برنامه دولت همراه یک درگاه اطلاع‌رسانی از روش پیامک و USSP دارد که قدرت کارایی برنامه را چند برابر می‌کند. این درگاه یک پورتال و appstore دارد که اپ‌های مختلف که مورد تایید دولت هستند، در آن قرار می‌گیرند که در این سیستم اپ‌هایی که به لحاظ استانداردهای دولتی در سطح بالایی هستند، در این appstore قرار می‌گیرند. بیش از ۱۷۰۰ خدمات دولت همراه و خدمات کمپانی‌های دولت همراه به شهروندان می‌تواند در پلت‌فورم مشترک برنامه دولت همراه قرار بگیرد و مارکت بزرگی برای فعالان این زمینه باز می‌شود.

این مطلب چطوره؟  نوت eight سامسونگ خیلی زود می‌آید!

در راستای برنامه دولت‌همراه که با شعار "شفافیت در عرضه خدمات دولتی و عمومی به مخاطبان" افتتاح شده است، یک ورژن الکترونیکی نرم‌افزار دولت همراه در سایتی با همین عنوان می باشد که شهروندان می‌توانند آن را دانلود و مورد بهره برداری قرار دهند. تا اینجای کار (مرداد ماه ۹۶) ۲۷ خدمت بر روی این اپ عرضه شده است که بنا بر مطرح در فاز بعدی تکمیل طرح دولت همراه این خدمات بیشتر نیز خواهد شد.

با این شرایط، برنامه دولت همراه، با نیت ایجاد دایرکتوری جامع نرم افزارهای تحت تلفن همراه و به منظور مدیریت نرم افزارها و سود مندسازی مصرف کنندگان از مزایای نبردی محیط جامع اپ های تلفن همراه و به علاوه از طرف دیگر اطمینان خاطر از مسایل ایمنی و ایمنی نرم افزارها، مرکز اعتبارسنجی دولت همراه به همت سازمان تکنولوژی معلومات ایران اجرا شده است.

در این مرکز پیاده سازی و سود گیری از تمامی انواع تکنولوژی های بی‌سیم و تلفن همراه و کلیه خدمات، نرم‌افزارها و ابزارهای مرتبط با آن در جهت گسترش کیفی و کمّی خدمات و سود وری برای شهروندان و اجزای مختلف دولت در مسیر پیش روی قرار دارد.

وجود مرجعی مشهور برای دریافت اپ ها و سامانه های تلفن هوشمندی، دسترسی سریع به نرم افزارهای شبیه به با امکان دسته بندی موضوعی، سود گیری از فیدبک های مصرف کنندگان با نیت گسترش سطح کیفی نرم افزارها و خدمات، ایجاد مهلت افزایش برای تولیدات تازه، برخورداری پیشرفت دهندگان از حمایتهای مادی و معنوی و ارزیابی دوره ای و امتیاز دهی مستمر به سطح خدمات ارایه شده به وسیله سازمانها و نهادهای دولتی و کمپانی های خصوصی از مزایای دولت همراه گفته شده است. در خدمات بعدی دولت همراه استفاده‌کنندگان می‌توانند به تفکیک اپراتورها و خدمات‌هایی که عرضه می‌دهند، از این خدمات سود‌مند شوند.

این مطلب چطوره؟  این‌بار LG طعمه بدافزارها!

درگاه ملی خدمات دولت همراه به نشانی http://mob.gov.ir در معرض است و نحوه اکتیو سازی و ثبت‌اسم برروی آن گفته شده و با اکتیو سازی آن، برنامه ریزی شده است هر گوشی تلفن همراه به یک دفتر خدمات الکترونیک دولت مبدل شود. از کاربردهای این اپ به طرز مثال می‌توان به خدمات یکپارچه تامین اجتماعی، از روش کلیه اپراتورهای کشور بر بستر این پلت‌فرم؛ (۱۴۲۰#*۴*) از قبیل استعلامات، فرصت دهی، استحقاق درمان، فیش مستمری و تازه ترین سابقه بیمه اشاره نمود؛ این مهم می‌تواند موجبات تسهیل دسترسی به خدمات، کاهش ترافیک، کاهش آلاینده ها، صرفه جویی در لحظه و هزینه های سازمان های دولتی و عمومی و درنتیجه گسترش GDP کشور شود.

به علاوه از طرف دیگر با بهره برداری از این پلت‌فرم، خدمات دولتی از حالت جزیره‌ای به نمونه یکپارچه درآمده و این مهم ضمن ایجاد اعتماد و اطمینان در مخاطبین، پیشرفت‌پذیری عرضه خدمات به روش متمرکز را ممکن می‌کند. بطور مثال هر استان با کد مخابراتی خود قابل فراخوانی بوده (استان قزوین: ( #۰۲۸*۴*) و سازمان‌ها نیز با شماره‌های تلفن خود (تامین اجتماعی: #۱۴۲۰*۴*) فراخوانی می‌شوند.

بنا بر مطرح، در حال حاضر خدمات استانداری‌های کشور و سازمان‌هایی چون سازمان تامین اجتماعی، سازمان ثبت احوال، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان استاندارد کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، صندوق کارآفرینی امید، سازمان جاهای آزاد و دیگر ابزار‌های دولتی و عمومی بر این بستر، قابل عرضه و از روش کلیه اپراتورهای تلفن همراه، در معرض است.

امیدواریم نوشته “دولت همراه یعنی هر گوشی، یک دفتر خدمات الکترونیکی!” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به تلفن همراه قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری