تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

رکورد مطالب کانال‌های فارسی‌زبان تلگرام شکست

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “رکورد مطالب کانال‌های فارسی‌زبان تلگرام شکست” که پیشتر بدان میپردازیم.

مسعود اسدپور – سرپرست پژوهشگاه محیط مجازی کشور – گفت: براساس آمارهای مرکز ملی محیط مجازی تعداد کانال های عمومی فارسی زبان تلگرام امروز از فاصله ۵۵۵ هزار کانال قبلی و مطالب منتشرشده در این کانال‌ها نیز رکورد انتشار یک میلیارد نوشته را شکسته و به عدد ۱/۱ میلیارد نزدیک شده است.

وی گفت: با استناد به اینکه کل صفحات سایت‌های فارسی زبان در شبکه جهانی وب حدود ۱/۲ میلیارد تخمین زده می‌شود، می‌توان گفت از لحاظ مهم تعداد مطالب منتشرشده، پیغام‌رسان تلگرام فارغ از همه چیز و صرفا در در کانال‌های عمومی آن از سال ۱۳۹۴ که امکان ایجاد کانال در تلگرام ممکن شده، توانایی رقابت با تمام محتوای تولیدشده در تمام سایت‌های فارسی زبان در طول سالیان واپسین را یافته است.

اسدپور با اشاره به این که این پیغام‌رسان با توجه به میزان انتشار هر روزه ۲ تا ۳ میلیون نوشته، تا آخر مهر ماه امسال از سایت‌ها نیز پیشی خواهد گرفت، تاکید کرد: در صورتی که حجم مطالب تولیدشده در شبکه‌های اجتماعی و پیغام‌رسان های دیگر نیز به محاسبه تلگرام اضافه شود می‌توان گفت حجم تولید مطالب در طول یک سال این شبکه‌ها با کل مطالب تولیدشده از ابتدای ایجاد وب فارسی تا اینجای کار فراتر خواهد رفت.

این مطلب چطوره؟  شرط ایران برای پیغام‌رسان‌های خارجی

سرپرست پژوهشگاه محیط مجازی کشور با بیان این که از میان ۵۵۵ هزار کانال عمومی فارسی زبان بیش از ۲۰ هزار کانال حاوی حداقل ۵۰۰۰ عضو هستند، تصریح کرد: از میان مطالب منتشرشده در کانال‌های تلگرام ۸۸ درصد به روش تولید نوشته تازه و ۱۲ درصد آن بازنشر (فوروارد) مطالب کانال‌های دیگر بوده است. با این وجود حجم زیادی از این مطالب تولیدی، کپی مطالب کانال‌های دیگر بوده که در جای خود قابل بررسی است.

وی اضافه کرد: کل تعداد عضو های کانال ها نزدیک به ۷۲۰ میلیون است که با استناد به مطرح تلگرام درخصوص وجود ۴۰ میلیون اکانت از مصرف کنندگان ایرانی نشان می‌دهد هر استفاده کننده به طرز متوسط در ۱۸ کانال عضو است که متوسط سن این کانال ها ۳۱۲ روز بوده و به طرز متوسط ۱۲۹ روز یعنی ۴۱ درصد این ایام را اکتیو بوده‌اند.

اسدپور با مطرح این که نزدیک به ۷۰ درصد این کانال‌ها در یک ماه واپسین فعالیت داشته‌اند و ۳۰ درصد این کانال‌ها در یک ماه واپسین هیچ‌گونه فعالیتی از خود نشان نداده‌اند، گفت: مطالب منتشرشده در کانال‌ها به طرز متوسط ۱۱۲۵ بازدید داشته‌اند و در کل کل بازدید مطالب کانال‌ها به رقم ۱/۲ تریلیارد بالغ می‌شود. این آمارها نشان می‌دهد هر استفاده کننده فارسی زبان به طرز متوسط ۳۰ هزار نوشته از کانال‌های تلگرام مطالعه کرده است که با فرض صرف حدود یک دقیقه وقت برای هر نوشته، این کانال‌ها منجر به گسترش سرانه مطالعه به میزان ۵۰۰ ساعت شده‌اند.

امیدواریم نوشته “رکورد مطالب کانال‌های فارسی‌زبان تلگرام شکست” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  عده ای سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد

عنوان منو
در حال بارگذاری