تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

سهم هر ایرانی، 15 کیلوبایت

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه جهانی وب نوشته ای داریم با عنوان “سهم هر ایرانی، 15 کیلوبایت” که پیشتر بدان میپردازیم.

ایران در پیشرفت تکنولوژی معلومات و ارتباطات، کشور ۸۹ جهان و در پیشرفت دولت الکترونیکی، کشور ۱۰۶ جهان است و سرانه هر ایرانی از پهنای باند شبکه جهانی وب بین الملل ۱۵ کیلوبیت برثانیه مطرح شده است.

به نوشته “فن آوری آی تی” از مهر، وزارت ارتباطات با پخش خبری پیرامون بررسی وضع موجود بخش ICT کشور، تازه ترین موقعیت موجود بخش ارتباطات و تکنولوژی معلومات ایران را برای عرضه به مجلس شورای اسلامی، پخش کرد.

در این خبر، ایران در مهم جهانی پیشرفت تکنولوژی معلومات و ارتباطات (IDI) که به وسیله اتحادیه جهانی مخابرات مورد ارزیابی قرار گرفته، تا انتهای سال ۹۵ مقام ۱۶ منطقه و ۸۹ جهان را در دست دارد.

سرانه ۱۵ کیلوبیتی هر ایرانی از پهنای باند شبکه جهانی وب
این درحالی است که در مهم پیشرفت دولت الکترونیکی (EGDI) که به وسیله سازمان ملل بررسی می شود مقام ایران در منطقه ۱۴ بوده و حاوی مقام جهانی ۱۰۶ به اشتراک کشورهای جهان است.

این مطلب چطوره؟  بازنگری در نرخ شبکه جهانی وب ثابت نسل چهار

بررسی‌ها نشان می‌دهد که به ازای هر استفاده کننده، ۱۵ کیلوبیت پهنای باند شبکه جهانی وب بین‌الملل در کشور می باشد و ۴۵ درصد از جمعیت کشور، تحت پوشش شبکه جهانی وب باندپهن تلفن همراه و سیار قرار دارند.

در زمینه متغیرهای اقتصادی که در این خبر مطرح شده است، با بررسی ها تطبیقی داخلی و بین المللی صورت پذیرفته و با استناد به نمونه استفاده شده در تدوین برنامه ششم پیشرفت کشور، ارتباطات و تکنولوژی معلومات تحت نام یک الگوی خوب مدنظر قرار گرفته است.

این بخش، مشتمل بر ۴ پایین بخش شامل تولیدات الکترونیکی، نوری و رایانه ای، مخابرات (CT)، انتشار نرم افزار و تکنولوژی معلومات و کاربردها و محتوا (IT ) می شود.

سهم ۱۹ درصدی تکنولوژی معلومات در مارکت ICT کشور
تخمین زده حجم مارکت این ۴ پایین بخش در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۳۶۰ هزار میلیارد ریال بوده است که در این رقم، سهم تکنولوژی معلومات در تخمین زده حجم مارکت ۱۹ درصد مطرح می‌شود.

این مطلب چطوره؟  پیشرفت سریع‌تر دسترسی به تکنولوژی معلومات و ارتباطات در دولت دوازدهم

هم اینک سهم مارکت تکنولوژی ارتباطات ۷۲ درصد و سهم مارکت تکنولوژی معلومات و کاربردها و محتوا ۱۹ درصد از کل بخش ارتباطات و تکنولوژی معلومات است. در همین حال دو بخش دیگر مجموعا ۹ درصد سهم مارکت شامل ۸.۵ درصد سهم تولیدات الکترونیکی، نوری و رایانه ای و حدود نیم درصد سهم انتشار نرم‌افزار را در دست دارند.

از آنجایی که یکی از عوامل بنیادی افزایش اقتصادی کشورهای درحال پیشرفت،‌ افزایش ارزش اضافه بخش ICT و تاثیر آن در ارتقای سود‌وری است، برآوردها نشان می‌دهد که در این زیرگروه‌ها تا انتهای سال ۱۳۹۵ سهم ارزش اضافه پایین بخش مخابرات ۷۱ درصد و سهم ارزش اضافه پایین بخش تکنولوژی معلومات و کاربردها و محتوا ۲۵ درصد از کل بخش ارتباطات و تکنولوژی معلومات را تشکیل می‌دهد.

دو پایین بخش دیگر مجموعاً ۴ درصد سهم مارکت ارتباطات و تکنولوژی معلومات (۳درصد تولیدات الکترونیکی، نوری و رایانه ای و ۱ درصد انتشار نرم افزار) را در دست دارند.

در این راستا مقایسه آماری سهم مارکت و سهم ارزش اضافه مطرح شده نشان می‌دهد فعالیت‌های زیربخش «تکنولوژی معلومات و کاربردها و محتوا» به دلیل پایین بودن مصارف واسط جزء فعالیت های با ارزش اضافه بالا تلقی شده و می‌تواند محور اصلی پیشرفت بخش قرار گیرد.

این مطلب چطوره؟  تغییر پرداخت هزینه شبکه جهانی وب از میزان مصرف به سرعت

عوامل بحرانی در پیشرفت تکنولوژی معلومات و ارتباطات
در همین حال این خبر در بررسی عوامل بحرانی موفقیت (CSFs) نیز براساس بررسی های به رفتار آمده و مطالعه مستندات و شواهد و نظرها خبرگان، ۴ عامل را تحت نام عوامل بحرانی موجود برای توفیق در پیشرفت بخش ارتباطات و تکنولوژی معلومات مطرح کرده که شامل عوامل پایین است:

۱- عدم پیشرفت زیربخش تکنولوژی معلومات ،کاربردها و محتوای بومی متناسب با پیشرفت زیربخش مخابرات

۲- عدم پیشرفت متناسب لایه دسترسی در زیربخش مخابرات

۳- ضعف مهارتی نیروی انسانی در پیشرفت و کاربری تکنولوژی معلومات

۴- پایین بودن سرعت و کیفیت خدمات پهن باند و بالا بودن هزینه آن با استناد به نمونه توزیع

امیدواریم نوشته “سهم هر ایرانی، 15 کیلوبایت” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به وب قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری