تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

شرط ایران برای پیغام‌رسان‌های خارجی

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “شرط ایران برای پیغام‌رسان‌های خارجی” که پیشتر بدان میپردازیم.

دبیر شورای محشر محیط مجازی با بیان اینکه ما شرط گذاشتیم هر کمپانی پیغام‌رسانی که می‌خواهد در ایران فعالیت کند، باید نماینده رسمی مستقر داشته باشد، گفت: اپراتورهای ما تقریبا ۵۰۰۰ میلیارد تومان در سال به دولت مالیات می‌دهند، با اینحال تلگرام هنوز خود را در ایران ثبت نکرده است و نماینده رسمی در ایران ندارد. از این جهت با توجیه مسائل اقتصادی نمی‌توان امکان عرضه خدماتی را به آن داد که اپراتورها در داخل با پرداخت مالیات عرضه می‌کنند.

ابوالحسن فیروزآبادی پیرامون دلیل مسدود شدن رابطه صوتی تلگرام اظهار کرد: فیلتر رابطه صوتی تلگرام بیشتر به دلیل ملاحظات اپراتورها بود، چونکه اشتغال اپراتورها را دچار سخت می‌کرد. هم اینک هم بحث اپراتورها مطرح است و رابطه صوتی تلگرام برای تلفن همراه مسدود است، همزمان با اینکه این توانایی برای ارتباطات پهن باند ثابت باز است.

این مطلب چطوره؟  شبکه های اجتماعی خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند

ایشان در جواب به اینکه به توجه به توانایی رابطه صوتی و حتی تصویری برای دیگر پیغام‌رسان‌ها، چرا مسدودیت تنها برای تلگرام اجرا شده است، گفت: تلگرام خصوصیت فراگیری بیشتری را درمقایسه با ‌آنها دارد و حدودا همه شهروندان کشور را تحت پوشش قرار داده و جمعیت اکتیو در محیط مجازی همه عضو تلگرام هستند، از این جهت وقتی قابلیتی در آن برقرار باشد که در اقتصاد ملی با حجم بالا، تاثیر فراوانی دارد، نمی‌توان درمقایسه با آن بی‌اختلاف بود.

فیروزآبادی ادامه داد: هم اینک تجارت صوتی در کشور نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان است. با این وجود قرار ما بر ممنوعیت صوت در تلگرام نبوده است، با اینحال این اقدامی است که اپراتورها درخواست داده و تصمیم بر آن شد تا هنوز از آن جلوگیری شود. از این جهت وقتی که اپراتورها به دلیل مسائل اقتصادی به این کار اقدام کردند، ما هم با آنها مخالفتی نکردیم.

وی با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا توانایی رابطه را روی شبکه‌های پیغام‌رسان فراگیر می‌بندند، تصریح کرد: این مسدودیت به این دلیل است که اقتصاد اپراتورها را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. هم اینک در کشورهای حاشیه خلیج فارس که پهنای باند ۲۰ مگابیت و ۵۰ مگابیت بر ثانیه در دست شهروندانشان قرار می‌دهند، مانند امارات و عربستان سعودی نیز این توانایی‌ها بسته شده و در برخی از کشورهای اروپا نیز به همین نحو است.

امیدواریم نوشته “شرط ایران برای پیغام‌رسان‌های خارجی” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  فیلترینگ هوشمند و دردسر صفحات فیلتر شده اینستاگرام!

عنوان منو
در حال بارگذاری