تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

دلیل اظهارات متناقض مدیر تلگرام

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه های اجتماعی نوشته ای داریم با عنوان “دلیل اظهارات متناقض مدیر تلگرام” که پیشتر بدان میپردازیم.

پیرامون تناقضاتی که بعضا در اظهارات مدیران دولتی ایران و مدیران تلگرام وجود داشته، دبیر شورای محشر محیط مجازی می‌گوید: طرف خارجی بعضا ملاحظاتی دارد. مارکت هدف پیغام‌رسان خارجی، جهانی است و ملاحظات اقتصادی نیز دارد. امکان دارد اظهاراتی کند که در چارچوب منافع خودش باشد و به علاوه از طرف دیگر سعی می‌کند کمترین حد ممکن را از الزام‌ها و مطرح مقررات کشورهایی که در آنها فعالیت می‌کند، بپذیرد.

به نوشته “فن آوری آی تی” از ایسنا،  در مقطعی از طرف وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات این‌طور مطرح شد که تلگرام انتقال سرورهایش به ایران را پذیرفته است، از طرف مقابل پاول دورف، رئیس تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت: هیچ کدام از سرورهای تلگرام (و یا هر سروری با معلومات شخصی مصرف کنندگان ما) به ایران منتقل نشده و آنجا مستقر نخواهد شد.

با این وجود چند روز بعد، در سایت تلگرام مطالبی پیرامون شیوه‌هایی برای گسترش سرعت انتقال داده تلگرام نوشته شد: «ما از سرورهای توزیع‌شده خود برای گسترش سرعت دانلود در جاهای بدون سانسور که در آنها آزادی بیان تضمین شده‌است استفاده می‌کنیم و حتی در آن جاهای نیز به آنها اعتماد نمی‌کنیم. با اینحال وقتی تلگرام در جاهای دیگر شدیدا پرطرفدار می‌شود، تنها می‌توانیم روی ‌CDN ها تکیه کنیم که با آنها از نقطه‌نظر فنی مانند خدمات‌دهنده‌های شبکه جهانی وب (ISP) رفتار می‌کنیم که تنها داده‌های رمزنگاری شده‌ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند، دریافت می‌کنند. به خاطر این تکنولوژی، سرعت دانلود تصویر‌ها و فیلم‌هایی که به روش عمومی پخش می‌شوند، در مناطقی مانند ترکیه، اندونزی، عربستان سعودی، هند، ایران و عراق نسبتا گسترش می‌یابد، بدون اینکه کمترین خدشه‌ای به امنیت وارد شود.

این مطلب چطوره؟  رفع قیلتر یوتیوب در دانشگاه‌ها

بالاخره نیز محمود واعظی اظهار کرد: هر کسی از سرور برداشتی دارد؛ این مسئله که گفتند تلگرام سرورهای خود را به ایران منتقل کرده که ایران بتواند آن را فیلتر کند و به معلومات آن دسترسی داشته باشد و دخالت کند، به خوبی به وسیله رئیس تلگرام تکذیب شده است، با اینحال آن چیزی که ما به آن اشاره کردیم و با توجه به توافق انجام می‌شود، این است که سرورها به ایران منتقل شده برای این که سی‌دی‌ان در آن قرار بگیرد تا کانال‌های پرظرفیت و پرمصرف به‌جای این که به خارج بروند و برگردند، معلومات در همین داخل با سرعت و کیفیت بالا منتقل شود و هیچ‌کس این مسئله را تکذیب نکرده است.

ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی با انتقال سرورهای تلگرام به ایران حدودا همه کانال‌هایی که از داخل اکتیو می‌شوند، در سرور داخلی قرار می‌گیرند و مسیر ارتباطی آنها در داخل طی می‌شود، اضافه کرد: به علاوه از طرف دیگر در حال گفت‌وگو با تلگرام هستند که مقررات جمهوری اسلامی را رعایت کند و در بسیاری از عرصه‌ها نیز توافقاتی حاصل شده است.

این مطلب چطوره؟  شبکه های اجتماعی خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند

دبیر شورای محشر محیط مجازی به علاوه از طرف دیگر ادامه داد: وزارت ارتباطات برنامه ریزی شده است با مدیران شبکه‌های اجتماعی خارجی با مصرف کنندگان زیاد ایرانی گفت‌وگو کرده، مقررات گذاری مناسبی را پیرامون فعالیت های آنها در کشور به کرد.

دبیر شورای محشر محیط مجازی ادامه داد: تلگرام شبیه به همین سخت تناقضات اظهاری را چندی قبل با اندونزی و روسیه داشته است و اظهارات مدیران این دو کشور و متقابل آنها اظهارات تلگرام در رسانه‌ها پخش شده، در ایران هم همین به وقوع پیوسته است. اگر مطالبی مغایر هم، به وسیله مدیران ایران و تلگرام بیان می‌شود، به این دلیل است که ما توافق و مقررات مکتوبی در این زمینه نداریم. با اینحال در این عرصه گفت‌وگو می‌شود و کمپانی تلگرام بر طبق ملاحظات اقتصادی امکان دارد ترجیح دهد آنها را به شکل دیگری مطرح کند.

ایشان با اشاره به‌محاسبه ثبت معلومات کانال‌های تلگرامی، پیرامون نحوه برخورد با کانالهای تلگرامی که به ثبت خود اقدام نکرده‌اند، اظهار کرد: حدود ۱۴ هزار کانال تلگرامی تا اینجای کار ثبت شده‌اند و برنامه ریزی شده است کانال‌هایی که عضو بالایی داشته و هنوز ثبت نشده‌اند، برحسب بالا بودن تعداد اعضاء دارای اهمیت قرار گیرند و به آنها تذکر داده شود که مراجعه کرده و مدارک ضروری را عرضه دهند. بالاخره براساس تعداد کانال‌هایی که باقی‌می‌مانند پیرامون نحوه‌ی برخورد با آنها تصمیم گرفته می‌شود.

امیدواریم نوشته “دلیل اظهارات متناقض مدیر تلگرام” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  رد خبر تایید نشده انتقال سرورهای تلگرام به ایران

عنوان منو
در حال بارگذاری