تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

تکنولوژی تازه بینایی تازه برای سیستم‌های رباتیک

رای دادن به این پست
banner

در باب رباتیک نوشته ای داریم با عنوان “تکنولوژی تازه بینایی تازه برای سیستم‌های رباتیک” که پیشتر بدان میپردازیم.

اخیرا محققان موفق شده‌اند تا یک دوربین تک لنزه میدان نوری برای افزایش دید سیستم‌های روباتیک از نمونه کاربردهایی مانند خودروهای خودران تولید کنند.

به نوشته “فن آوری آی تی” از رایورز با استناد به گفته وب‌سایت خبری تحلیلی newatlas، همزمان با اینکه تکنولوژی رباتیک به سرعت در حال گسترش و نیز پیشرفت است، در عین حال با مسائل و مساله‌های تازه ای مواجه می‌گردد که عدم حل آنها، به مانعی مهم در پیشرفت کاربری آنها بدل خواهد گردید.
از نمونه مساله‌های موجود در اوضاع حال حاضر، این است که سیستم‌های روباتیک باید قادر باشند برای مستقل رفتار کردن، قدرت دید مناسبی داشته باشند و چنین دیدی یکی از مشکلات اصلی در پیشرفت صنایع رباتیک بوده است.

با این اوصاف، کارشناسان این عرصه توانسته‌اند تا سامانه‌ای بسیار ویژه برای دید روباتیک دیزاین نمایند که شامل یک دوربین میدان نوری تک عدسی است و بر طبق گفته تولید کنندگان آن، قادر خواهد بود سیستم دید جهان روباتیک را به روش اصولی متحول کند.

این مطلب چطوره؟  مردم کدام نوع از ربات خدمات خریدار را ترجیح می‌دهند؟

با این اوصاف، نمونه دیگری از کاربری‌های این سیستم که به وسیله محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه سن‌دیه‌گو دیزاین شده است، استفاده در مواردی است که در حقیقت نقش اصلی سیستم رباتیک را دیدن صحیح بر عهده دارد، که با این وجود ممکن است بتوان بهترین مصداق آن را خودروهای بدون راننده دانست.

 

مطابق جزئیات مطرح شده، این دوربین می‌تواند به کمک الگوریتم بسیار ویژه و پیچیده نرم‌افزاری دیزاین شده برای آن سر وقت برداشت عکس ها بسیار کامل و دقیق رفته و نتایج تصویری را در محدوده دیدی با زاویه حدود ۱۳۸ درجه برداشت و ثبت کند.
خصوصیت منحصربفرد دیگر این عدسی این است که می‌تواند به روش ترکیبی رفتار کرده و بر هر یک از فریم‌های تصویری برداشت شده، کیفیت ۱۲۵ مگاپیکسلی را از خود برجای بگذارد.

بدین ترتیب با استفاده ترکیبی از این دوربین‌ها می‌توان زاویه دیدی ۳۶۰ درجه‌ای را به روش عمودی و افقی ایجاد کرده و با این وجود، یک سیستم دید با میدانی شبیه به با یک گوی را به چنگ آورد.

این مطلب چطوره؟  هوش مصنوعی ویژه تشخیص چهره، سیاست‌ها و IQ را تشخیص خواهد داد

صاحبنظران اعتقاد دارند با کمک این خلاقیت، می‌توان بیننده پیشرفتی بزرگ در صنایع روباتیک بود، با اینحال با استناد به اوضاع این طرح هنوز واضح نیست که چه مقدار لحظه برای ارائه عمومی این دوربین نیاز خواهد بود.
 

امیدواریم نوشته “تکنولوژی تازه بینایی تازه برای سیستم‌های رباتیک” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به رباتیک قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری