تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

قانون‌ از تجارت الکترونیکی عقب ماند!

رای دادن به این پست
banner

در باب تجارت الکترونیک نوشته ای داریم با عنوان “قانون‌ از تجارت الکترونیکی عقب ماند!” که پیشتر بدان میپردازیم.

قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نصر گفت: کسب‌وکارهای اینترنتی نوپا آن قدر نوآور و خلاق هستند که یک نمونه ثابت و واحد را نمی‌پذیرد و قانون گذار در بیشتر مواقع یک قدم عقب‌تر از فعالان زمینه تجارت الکترونیک است.

جعفر محمدی – قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، با بیان این که تجارت الکترونیک در کشور یک زمینه جوان و حاوی مسائل ویژه خود است، گفت: با استناد به سیاست‌های کلی دولت نگاه مجوز زدایی و تسهیل محیط کسب و کارهای اینترنتی در پیش گرفته شده است، با اینحال در رفتار این اعمال با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

وی با بیان این که یکی از اصلی‌ترین مشکلات بر سر راه پیشرفت تجارت الکترونیکی در کشور بحث عدم مجوزدهی است، تاکید کرد: یکسری سازمان‌ها علی رغم این که در صحبت‌های خود از تسهیل تجارت الکترونیک صحبت می‌کنند با اینحال در رفتار کار چندانی انجام نمی‌دهند. ما در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای عزم راسخی برای پشتیبانی از این کسب و کارهای اینترنتی داریم. ما معتقد به دیزاین چارچوبی برای اینگونه تجارت‌های الکترونیکی هستیم.

این مطلب چطوره؟  اعمال توانایی Faucet-topay گوگل برای ساعت‌های مچی هوشمند

قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نصر اضافه کرد: کسب و کارهای اینترنتی نوپا آن قدر نوآور و خلاق هستند که یک نمونه ثابت و واحد را نمی‌پذیرد و قانون گذار در بیشتر مواقع یک قدم عقب تر از فعالان زمینه تجارت الکترونیک است. ما معتقد به وضع چارچوب‌های کلان در این عرصه هستیم که وارد نکات نشود، حتی بیشتر به تنظیم روابط کمک کند.

محمدی با اشاره به نمونه‌های کنترل تجارت الکترونیک در کشورهای پیشرفت یافته، اظهار کرد: در این کشورها بیشتر به تنظیم گری فضا اعتقاد دارند. آنها کسب و کارهای الکترونیکی که نمی‌شناسند را نیز مجاز به فعالیت می‌کنند تا بعد از یک دوره که سازوکار آنها را شناختند، آنگاه برای آن زمینه کسب و کاری چارچوب‌گذاری می‌کنند. اینگونه هم جلوی مخاطرات را می‌گیرند و هم اجازه فعالیت به کمپانی‌های اکتیو زمینه تجارت الکترونیک را می‌گیرند.

وی با تاکید بر این که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در محیط مجازی معتقد به یک مجوز واحد نیست، گفت: نمی‌توان یک مجوز واحد را برای فعالیت‌های اقتصادی مجازی دیزاین کرد، چرا که در این زمینه کارکردهای متفاوتی تعریف می‌شود. ما معتقد نیستیم که باید یک متولی کلی برای مجوزدهی در زمینه تجارت الکترونیک وجود داشته باشد حتی در هر زمینه یک متولی باید درمقایسه با روشن سازی محیط کسب و کاری حیطه خود فعالیت کند.

این مطلب چطوره؟  اینتل شیوه خرید در صنعت فروشگاهی را تغییر می‌دهد

قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نصر در انتهای با بیان این که باید یک سازمان واحد تحت نام مرجع تعیین شود تا کسب و کارهای مجازی را با متولیان مختلف زمینه‌ها همراه با هم قرار دهند تا دغدغه‌ها و مشکلات آنها را پیگیری و به یک تعادلی بسازند. ما با سیستم نظارتی بانک مرکزی در زمینه تکنولوژی‌های مالی موافق هستیم. بانک مرکزی یکسری خط قرمزها را واضح کرده که تخطی از آنها جرم است، با اینحال در نکات کار کسب و کارها دخالت نمی‌کنیم.

تجارت الکترونیکی به شکل حال حاضر آن در سال ۱۹۹۱ محقق شده و از آن وقت هزاران اشتغال و تجارت وارد این دنیا شده‌اند. این نوع تجارت الکترونیکی برای راحت سازی معاملات اقتصادی به روش الکترونیک تعریف شد. بهره برداری از این تکنولوژی مانند تبادل الکترونیکی معلومات و انتقال الکترونیکی سرمایه، که هر دو در انتهای ۱۹۷۰ عرضه شده‌اند، به شرکتها و سازمان‌ها اجازه ارسال اسناد الکترونیکی و تجارت کردن با ارسال اسناد تجاری مانند سفارشهای خرید یا فاکتورها را به روش الکترونیکی را داد.

این مطلب چطوره؟  گسترش سامانه پرداخت سامسونگ

در حقیقت تجارت الکترونیکی را می‌توان انجام هرگونه امور تجاری بصورت آنلاین و ازطریق شبکه جهانی وب و یا هرگونه معامله‌ای دانست که در آن خرید و فروش کالا و یا خدمات از روش شبکه جهانی وب صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا و یا خدمات منتهی می‌شود.

این نوع تجارت معمولاً کاربری وسیع‌تری دارد، یعنی نه فقط شامل خرید و فروش از روش شبکه جهانی وب است حتی دیگر جنبه‌های فعالیت تجاری، مانند تهیه، صورت برداری از کالاها، مدیریت تولید و تهیه و توزیع و جابه‌جایی کالاها و به علاوه از طرف دیگر خدمات بعد از فروش را در بر می‌گیرد. با این وجود معنی گسترده‌تر تجارت الکترونیک اشتغال الکترونیک است.

امیدواریم نوشته “قانون‌ از تجارت الکترونیکی عقب ماند!” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به تجارت الکترونیک قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری