تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

نظام صنفی: جلوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی را بگیرید

رای دادن به این پست
banner

در باب مدیریت ICT نوشته ای داریم با عنوان “نظام صنفی: جلوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی را بگیرید” که پیشتر بدان میپردازیم.

مدیرعامل کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تاکید کرد: عضویت فعالان تجارت الکترونیکی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کفایت می‌کند و الزامی به دریافت مجوز تازه از یک نهاد دولتی و تشکل دیگر نیست.

به نوشته “فن آوری آی تی” باقر بحری گفت: تشکیل اتحادیه کسب و کارهای مجازی از قبیل دیگر تشکل‌های موازی دلیل می‌شود فعالان این زمینه با مشکلات بیشتری در زمینه قانون های و مقررات روبرو باشند.
وی با اشاره به تفسیر اشتباه و خودخوانده متولیان اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی از ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور گفت: نتایج نخستین دوره انتخابات این اتحادیه نشان داد که عضو های هیئت مدیره آن با کمتر از پنجاه رای انتخاب شده‌اند و حتی به توجه به معنی صنفی اتحادیه، به نظر می‌رسد دو نفر از منتخبان این هیات مدیره از وابستگان مرکز دولتی پیشرفت تجارت الکترونیکی هستند.

مدیرعامل کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تاکید کرد: با استناد به اتفاقات رخ داده، ضروری است که مدیران مسئول در اسرع وقت به این مسئله ورود یافته و با تدبیر جلوی فعالیت‌های غیرقانونی این مردم را بگیرند. اگر اینطور نباشد، ورود مراجع ذیصلاح به مسئله اتحادیه کسب و کارهای مجازی دوری‌ناپذیر است.

این مطلب چطوره؟  تسریع رسیدگی به پرونده‌ها با ابلاغ الکترونیکی و پیامک

بحری با یادآوری اینکه ۱۳ سال پیش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از بطن انجمن کمپانی‌های انفورماتیک تحت نام یک تشکل ۱۲ ساله متولد شد، ادامه داد: اگر انجمن‌ها و یا اتحادیه‌ها، ظرفیت کافی برای مطالبه خواسته‌های صنفی را داشتند، فعالان صنف برای مبدل انجمن به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با رای هیئت وزیران و پشتوانه قانون مجلس شورای اسلامی تلاش نمی‌کردند. کارایی و پتانسیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در طرف دیگر یک انجمن یا اتحادیه قابل مقایسه نیست.

به گفته بحری نیاز است کسب و کارهای اینترنتی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تحت نام یک پنجره واحد خود را ثبت کنند تا تنها از روش این پنجره با متولیان و نهادهای نظارتی در تماس باشند. ایشان درباره این موضوع تاکید کرد: این پنجره واحد مطمئنا نمی‌تواند یک نهاد دولتی مانند مرکز پیشرفت تجارت الکترونیکی یا یک اتحادیه پایین نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و باید یک ساختار تشکلی غیردولتی و غیرانتفاعی داشته باشد.

این مطلب چطوره؟  تکیه ۹۰ درصد بنگاه‌های تجاری بر رمزهای ضعیف

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که عده ای در جستجوی ایجاد مجوزهای انحصاری در محیط کسب و کارهای مجازی هستند و چون در دو دوره قبلی، وزرای وقت صنعت، معدن و تجارت با این تفکر و شیوه عملکرد موافق نبوده‌ و اجازه انجام این کار را نداده‌اند، در فضا و بازه زمانی گذار وزارتخانه از دولت یازهم به دولت دوازدهم کمال استفاده را برده و مقدمات ایجاد اتحادیه را ممکن کرده‌اند.

تشکیل هر انجمن صنفی بازگشت به عقب است
به علاوه از طرف دیگر ناصر سعادت مدیرکل سازمان نصر چندی قبل در خصوص راه‌اندازی انجمن کسب و کارهای اینترنتی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: بر اساس ماده ۱۲ قانون پشتیبانی از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای که سازمان پیرو آن تشکیل شده است، هر کمپانی که در زمینه تکنولوژی معلومات و ارتباطات فعالیت می‌کند می بایست از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مجوز فعالیت دریافت کند. سازمان هم مسئول پشتیبانی، ساماندهی و نظم‌بخشی آنهاست و اگر هر تشکل یا انجمنی برخلاف قانون رفتار کند و وارد زمینه فعالیت‌های قانونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای شود بدون تردید سازمان به جهت جلوگیری از فعالیت‌های موازی و هرنوع مجوز زیادی از مبادی قانونی مسئله را پیگیری خواهد نمود.
مدیرعامل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تاکید کرد: هیچ مخالفتی با تشکیل انجمن‌های تخصصی و کارشناسی نداریم با اینحال تشکیل هر انجمن صنفی در حیطه تکنولوژی معلومات و ارتباطات بازگشت به عقب است.
سعادت پیشتر به ذکر مثالی در این عرصه پرداخت و گفت: یک فرش‌فروش همراه با فعالیت سنتی خود، سایتی هم برای فروش آنلاین راه‌اندازی کند این کار اشتغال اینترنتی نیست و می بایست از اتحادیه فرش‌فروشان مجوز فعالیت دریافت کند. حال اگر اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی هم تشکیل شود و این فرد را مجبور به دریافت مجوز دیگری کند؛ برخلاف قانون تسهیل محیط اشتغال است و از اینرو تشکیل انجمن کسب و کارهای اینترنتی اشتباه تاریخی و بازگشت به عقب است.
 

امیدواریم نوشته “نظام صنفی: جلوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی را بگیرید” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به مدیریت ICT قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  واعظی: تکلیف خود را واضح کنید!

عنوان منو
در حال بارگذاری