تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

هر ایرانی چندسیم‌کارت دارد؟!

رای دادن به این پست
banner

در باب اپراتورها نوشته ای داریم با عنوان “هر ایرانی چندسیم‌کارت دارد؟!” که پیشتر بدان میپردازیم.

برنامه ساماندهی سیم‌کارت‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده ممکن، با راه‌اندازی سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین همراه شد. بدین ترتیب مصرف کنندگان با مراجعه به این سامانه می‌توانند از تعداد خطوطی که به اسم آنهاست آگاه شده و درمقایسه با غیرفعال کردن خطوطی که از آنها استفاده نمی‌کنند، اقدام کنند.

هر خط یا خدمات ارتباطی دیگری که به اسم مشترک باشد، مسئولیت و عواقب ناشی از سوءاستفاده از آن را برای استفاده کننده بهمراه دارد. به علاوه از طرف دیگر مسئولیت هرگونه سوءاستفاده از ابزارهای و امتیازات مخابراتی واگذار شده خارج از ضوابط قانونی، با صاحب قانونی آنهاست. بدین جهت و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های ممکن، برنامه احراز هویت سیم‌کارت‌های موبایل برای اینکه دیگر در ایران سیم‌کارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، دنبال شد.

برنامه ساماندهی سیم‌کارت‌های بی‌اسم و نشان از نیمه سال ۱۳۹۳ با اجرای فاز اول شروع شد. در فاز اول دریافت کد ملی و معلومات هویتی مالکان سیم‌کارت‌ها از روش سامانه اپراتورها صورت گرفت. در این قسمت کار بود که کسانی با ۱۵ تا ۳۷ هزار سیم‌کارت شناسایی شدند. این فاز به نظر میرسد تمام و کمال اجرایی شده یا به عبارتی دیگر سیم‌کارت بدون معلومات صاحب در کشور نیست.

این مطلب چطوره؟  سومین اتفاق هم آفرینی همراه اول برگزار می شود

فاز دوم این برنامه نیز شامل کسانی بود که بیش از ۱۰ سیم‌کارت به‌اسم‌ خود دارند. با استناد به اینکه مردم حقیقی از لحاظ قانونی نمی‌توانند بیش از ۱۰ سیم‌کارت داشته باشند، در مرحله دوم اجرای برنامه ساماندهی سیم‌کارت‌های فاقد معلومات واضح به تمامی مشترکان این سیم‌کارت‌ها پیامکی ارسال شد تا با مراجعه به امور مشترکان اپراتور خود، سیم‌کارت‌های اکتیو مورد نیازشان را مطرح کنند. با اینحال دیوان عدالت اداری حکمی را صادر کرد که نمی‌توان مالکیت افرادی را که در قبلی بیش از ۱۰ سیم‌کارت داشتند، مخدوش کرد. از اینرو اجرای آن به شهریور موکول شد.

وزیر ارتباطات پیرامون احراز هویت سیم‌کارت‌ها تاکید کرد: «در اجرای برنامه احراز هویت سیم‌کارت‌های تلفن همراه تلاش داریم اوضاع به گونه‌ای پیش رود که برای مردم مزاحمتی ایجاد نشود.» بالاخره، با اتمام کار دیزاین و انتقال پایگاه‌های دیتا، سامانه اپراتورهای موبایل در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه‌اندازی شد تا واگذاری سیم‌کارت‌ها و هرگونه خدمات به مشترکان با احراز هویت انجام و از هرگونه سوء‌بهره برداری از مدارک مردم جلوگیری شود.

به علاوه از طرف دیگر سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین موبایل به اسم اشخاص روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مهر ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد. تمامی مشترکان می‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در قسمت خدمات الکترونیک و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir به این سامانه مراجعه کرده و از تعداد سیم‌کارت‌هایی که با کد ملی آنان ثبت شده است، مطلع شوند.

این مطلب چطوره؟  اولین شبکه تلفن ثابت بخش خصوصی افتتاح شد

۱۰ میلیون بازدید از سامانه استعلام خطوط مشترکین
سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین موبایل تا اینجای کار نزدیک به ۱۰ میلیون بازدید داشته است. در این سامانه کلیه مشترکین چهار اپراتور کشوری همراه که حداقل یک سیم‌کارت به اسم خود در یک اپراتور داشته و کد ملی ایشان نیز در بانک اطلاعاتی اپراتور تامین‌کننده سیم‌کارت به روش صحیح ثبت شده است می‌توانند از تعداد خطوطی که به اسم ایشان در هر یک از اپراتورهای ذکر شده ثبت شده مطلع شوند.

به علاوه از طرف دیگر مصرف کنندگان می‌توانند غیر از بهره برداری از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، با ارسال کد ملی صاحب خط به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از روش یکی از خطوط تحت مالکیت، درمقایسه با استعلام تعداد خطوط ثبت شده به اسم خود اقدام کنند.

این خدمات تنها به مردم حقیقی داده می‌شود که حداقل یک سیم‌کارت در یکی از اپراتورهای چهارگانه داشته باشند. بدین ترتیب مشترکین موبایل باید کد ملی و شماره موبایل خود را در این سامانه وارد کنند. بعد از ثبت معلومات، پیامکی برای آنها ارسال می‌شود که در آن تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده با کد ملی متقاضی در هر اپراتور موبایل درج شده است.

این مطلب چطوره؟  تنها از مراکز مشهور سیم کارت تهیه کنید

هر مشترک در هر دوره ۱۰ روزه تنها یک‌بار می‌تواند از این سامانه تعداد خطوط خود را استعلام کند. به علاوه از طرف دیگر درصورتی که از تازه ترین استعلام بیش از ۱۰ روز قبلی با این وجود موفق به استعلام نشده باشید می‌توان مسئله را با مدیریت سامانه درمیان گذاشت. با وارد کردن معلومات ابتدایی، کد رهگیری به شما داده خواهد و بعد از آن پیامکی با محتوای تعداد سیم‌کارت‌ها در هر اپراتور برای شما علاقه مندان ارسال خواهد شد.

مشترکان موبایل درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت‌شده به اسم خودشان می‌توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده ممکن، خودش به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کنند و با عرضه کارت ملی از تمامی خطوط به اسم خود که امکان دارد بدون اطلاع مشترک به اسم وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیم‌کارت‌ها اقدام کنند.

امیدواریم نوشته “هر ایرانی چندسیم‌کارت دارد؟!” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به سایت فن آوری آی تی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری