تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

هنوز تا تحقق شبکه ملی معلومات فاصله داریم

رای دادن به این پست
banner

در باب شبکه جهانی وب نوشته ای داریم با عنوان “هنوز تا تحقق شبکه ملی معلومات فاصله داریم” که پیشتر بدان میپردازیم.

معاون تکنولوژی مرکز ملی محیط مجازی کشور گفت: افتتاح سه فاز شبکه ملی معلومات، ارتقاء کارایی شبکه موجود در کشور است تا وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات بتواند برنامه اصلی شبکه ملی معلومات را ارایه و اجرایی کند.

به نوشته “فن آوری آی تی” از ایسنا، عباس آسوشه در دومین نشست همگرایی و شفاف‌سازی سند تبیین الزامات شبکه ملی معلومات که با حضور نمایندگان ۲۸ ابزار اجرایی مرتبط برگزار می‌شد، با بیان این که در دوره‌ دوم شورای محشر محیط مجازی، جلسات کارشناسی و مدیریتی متعددی با ابزار‌های متولی محیط مجازی برگزار شد، اضافه کرد: سند تبیین الزامات شبکه ملی معلومات خروجی این جلسات است. مطابق این سند شبکه ملی معلومات تحت نام زیرساخت ارتباطی محیط مجازی کشور، بستر عرضه خدمات محتوایی از نمونه دولت، آموزش، بهداشت و تجارت الکترونیک خواهد بود و نباید این خدمات را جزئی از شبکه ملی معلومات دانست.

این مطلب چطوره؟  بازنگری در نرخ شبکه جهانی وب ثابت نسل چهار

آسوشه با اشاره به سه فاز اجرا شده به وسیله وزارت ارتباطات اضافه کرد: اجرای این سه فاز با توجه به مصوبه‌ی شورایعالی و به منظور اصلاح موقعیت حال حاضر زیرساخت ارتباطی و شبکه ارتباطی کشور بوده است تا آمادگی ضروری برای تحقق شبکه ملی معلومات مهیا شود. از اینرو با توجه به انتظارات و الزامات مصرح در سند تبیین الزامات، هنوز تا تحقق شبکه ملی معلومات فاصله داریم.

وی با تاکید بر این که شبکه ملی معلومات با شبکه جهانی وب در تعامل خواهد بود، گفت: قبل از این عده‌ای شبکه ملی معلومات را مساوی با قطعی شبکه جهانی وب می‌دانستند با این وجود امروز محشر‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در خصوص محیط مجازی تصویب کرده‌است که شبکه جهانی وب باید تحت نام یک خدمت روی شبکه ملی معلومات عرضه شود. در سند تبیین الزامات هم گفته شده که دسترسی مردم به محتوا و خدمات داخلی نباید منوط به اتصال به شبکه جهانی وب باشد و آنچه شبکه ملی معلومات را از شبکه جهانی وب متمایز می‌کند، ایجاد مزیت‌های نبردی برای محتوا و خدمات داخلی از منظر کیفیت عرضه خدمت و هزینه دریافت خدمات درمقایسه با خدمات خارجی است.

این مطلب چطوره؟  اختلال در شبکه جهانی وب عده ای از مصرف کنندگان

معاون تکنولوژی مرکز ملی محیط مجازی ضمن اشاره به اینکه نمونه دیگری از الزامات شبکه ملی معلومات امکان پالایش محتوا و خدمات متناسب با نیاز مصرف کنندگان است، تصریح کرد: تامین امنیت، حفظ حریم خصوصی و رعایت حقوق عمومی بخش دیگری از الزامات تحقق شبکه ملی معلومات است و این شبکه تقاضای برخورد با رفتارهای مخاطره‌آمیز و جرائم سایبری را برای همگان برآورده خواهد نمود. با تحقق این شبکه، پالایش محتوا و خدمات با یک قاعده‌ی یکسان و عمومی صورت نمی‌گیرد.

آسوشه با بیان این که زیرساخت ارتباطی کشور صرفا کابل و فیبر نیست، تاکید کرد: شبکه ملی معلومات باید تحت نام زیرساخت ارتباطی کشور خدمات پایه کاربردی از قبیل جویشگر، ایمیل و پیغام رسان ملی و بومی برای مصرف کنندگان ارایه کند و صرفا بحث برقراری تماس در این شبکه مطرح نیست.

معاون تکنولوژی مرکز ملی محیط مجازی کشور اضافه کرد: باید تمامی ابزار‌های اجرایی مرتبط با شبکه ملی معلومات همراه با وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات کمک کنند تا با وفاق و هم افزایی ملی این شبکه محقق شود و در صورتی که منتظر اجرای آن صرفا به وسیله وزارت ارتباطات و تکنولوژی معلومات باشیم و بعد از انجام آن در جستجوی ارایه خدمات بر روی آن برویم شبکه ملی معلومات اجرایی نخواهد شد.

امیدواریم نوشته “هنوز تا تحقق شبکه ملی معلومات فاصله داریم” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به وب قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  مذاکره برای رفع فیلتر همه شبکه‌های اجتماعی

عنوان منو
در حال بارگذاری