تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

بعد از تسخیر وب، اکنون فرصت دسکتاپ‌هاست

رای دادن به این پست
banner

در باب برنامه نویسی نوشته ای داریم با عنوان “بعد از تسخیر وب، اکنون فرصت دسکتاپ‌هاست” که پیشتر بدان میپردازیم.

جاواسکریپت پیش از هرچیز در سال ۱۹۹۵ ابداع شد تا صفحات وب، حالت خشک برچسب‌های <blink>، حال و هوای بهتری داشته باشد. با اینحال این زبان، امروزه موارد استفاده بسیار بیشتری هم یافته است. برای نمونه، کمپانی‌هایی از قبیل گوگل و فیس‌بوک، برنامه‌های تحت وب، پیچیده و دسکتاپ‌مانند خود را با بهره برداری از جاواسکریپت می‌نویسند. به علاوه از طرف دیگر، از لحظه راه‌اندازی Node.js در سال ۲۰۰۹، این زبان به یکی از پرطرفدار‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای ایجاد نرم‌افزارهای تحت سرور مبدل شده است.

به نوشته “فن آوری آی تی” از رایورز با استناد به گفته computerworld، با استناد به اینکه امروزه حتی وب هم نمی‌تواند آنچنان که باید و ممکن است از توانایی‌های جاواسکریپت سود‌برداری کند، این زبان سعی دارد تا راه خود را به‌سمت برنامه‌های موجود در دسکتاپ‌ها باز کند.

این مطلب چطوره؟  ارائه کیت برنامه‌نویسی ویژه برای روبات خانگی

الکترون، اسم پلتفرم پیشرفت نرم‌افزاری است که به وسیله Github ایجاد شد و به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا همراه با دیگر تکنولوژی‌های وب از قبیل HTML و CSS، از جاواسکریپت نیز برای ایجاد برنامه‌های دسکتاپی که روی ویندوز، مکینتاش، و لینوکس اجرا می‌شوند، استفاده نمایند. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است این کمپانی روز قبل اولین ورژن کامل الکترون را ارائه کرد.

با اینحال گفته می‌شود عده ای از بزرگ‌ترین اسم‌های تکنولوژی نیز، هم‌اکنون به فکر افتاده‌اند تا برای جاواسکریپت، موارد استفاده‌ای فراتر از مرورگرها بیابند. برای نمونه، سال قبلی مایکروسافت یک ویرایشگر کد با اسم Visible Studio Code ارائه کرد که با بهره برداری از الکترون بوجود آمده بود. نرم‌افزار گپ‌وگفت اسلک (Slack) نیز برای ایجاد کلاینت دسکتاپی خود، از الکترون استفاده می‌کند.

به‌طور شبیه به، کمپانی جدید‌کار Nylas (که پیش‌تر با اسم Inbox شناخته می‌شد) هم، از الکترون برای ایجاد یک کلاینت ایمیل استفاده کرده است. به علاوه از طرف دیگر، کمپانی Courageous نیز که به وسیله برندان آیک (آفریننده جاواسکریپت) بنا نهاده شده، از الکترون برای ایجاد یک مرورگر وب بطور کلیً تازه استفاده کرده است.

با اینحال وقتی راه‌های بی‌شماری برای ایجاد نرم‌افزارهای دسکتاپی وجود دارند، چرا این کمپانی‌ها از جاواسکریپت استفاده می‌کنند؟
برای جواب به این پرسش، ضروری است به خیزش جاواسکریپت در جانب سرور توجه داشته باشیم. وقتی که Node.js ارائه شد، همان موقع هم برنامه‌نویسان برای نوشتن برنامه‌های جانب سرور، از ابزارهای ضروری دارا بودند. با اینحال Node.js به طرز عجیبی از شهرت دارا شد؛ چرا که برنامه‌نویسان اکنون می‌توانستند تنها از یک زبان، هم برای نوشتن بخش مرورگر و هم برای نوشتن بخش سرور برنامه خود سود بگیرند.

این مطلب چطوره؟  فهرست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی تازه پخش شد

امروز واضح شده است که استفاده از یک زبان مشترک برای وب، بینهایت سودمند است. به علاوه از طرف دیگر، این چابکی باعث می‌گردد تا مهاجرت جاواسکریپت به دسکتاپ، گامی طبیعی تلقی شود.
 

امیدواریم نوشته “بعد از تسخیر وب، اکنون فرصت دسکتاپ‌هاست” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به برنامه نویسی قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری