تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

مصرف کنندگان مراقب بازی «کلیک می» باشند

رای دادن به این پست
banner

در باب امنیت شبکه نوشته ای داریم با عنوان “مصرف کنندگان مراقب بازی «کلیک می» باشند” که پیشتر بدان میپردازیم.

به نوشته خبرنگار مهر، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) درمقایسه با اکتیو شدن باج افزار تازه ایرانی تحت عنوان «Click on Me» اخطار داد.

Click on Me اسم باج‌افزار تازه ایرانی است که تحت عنوان یک بازی رایگان روی سیستم نصب شده و به‌صورت پنهان فایل‌ها را رمز می‌کند و بعد از آن برای دسترسی به فایل‌ها، تقاضای باج می‌کند. با این وجود این باج‌افزار در مراحل ابتدایی پیشرفت خود قرار دارد و در حال حاضر هشدار فراوانی را ایجاد نخواهد کرد با اینحال امکان دارد در آتی خطرهای جدی‌تری را برای قربانیان ایجاد کند.

این باج‌افزار در شکل یک بازی رایانه ای سبک عرضه شده و وقتی که استفاده کننده سرگرم بازی است، در پس عرصه به رمز کردن فایل‌های سیستم قربانی می‌پردازد.

این مطلب چطوره؟  نگرانی آمریکایی‌ها از تشدید نبرد سایبری با روس‌ها

صفحه بازی یک صفحه ساده با پس عرصه تصویر است و استفاده کننده باید روی دکمه click on me کلیک کند. با هر بار کلیک روی این دکمه، پس عرصه صفحه تغییر کرده و درخواست کلیک تکرار می‌شود.بعد از چند بار تکرار این رفتار، صفحه درخواست هکر از فرد قربانی نمایش داده می‌شود.

این صفحه از استفاده کننده تقاضای پرداخت پول می‌کند تا پسورد فایل‌های رمز شده سیستم قربانی را در دست وی قرار دهد. با این وجود هنوز معلومات دقیقی در این صفحه وجود نداشته و مبلغ درخواستی و یا اطلاعاتی برای واریز پول نیست. با اینحال امکان دارد با پیشرفت این باج‌افزار این صفحه تکمیل شود.

این باج‌افزار به فایل‌هایی که رمز می‌کند، پسوند «hacked» را اضافه می‌کند. الگوریتم رمز مورد بهره برداری این باج‌افزار AES با طول کلید ۲۵۶ بیت است. این برنامه توانایی آسیب رساندن به فایل‌های متنی، چندرسانه‌ای و آفیس را دارد.

بررسی بدافزار فوق از جانب مرکز ماهر نمایش داده که این باج‌افزار در حال پیشرفت است و هم اینک تنها یک فایل به اسم «ransom-flag.png» که در درایو «D:» ایجاد می‌کند را رمز کرده و بقیه فایل‌ها را دست نخورده باقی می‌گذارد. بدین جهت اکنون این باج‌افزار هشدار جدی ایجاد نمی‌کند. با اینحال این امکان می باشد که با پیشرفت آن، خطرات جدی را متوجه سیستم قربانی کند.

این مطلب چطوره؟  شبکه جهانی وب اکسپلورر معلومات مصرف کنندگان را لو می‌دهد

مرکز ماهر به مصرف کنندگان اخطار داد: این گونه بدافزارها حدودا یک استراتژی واضح برای تکثیر خود دارند. آن‌ها برای نفوذ از شیوه‌های دانلود نرم‌افزار از سایت‌های غیر مشهور، آپدیت برنامه‌ها از منابع غیر رسمی، فایل‌های پیوست شده به ایمیل‌های آلوده و تروجان‌ها استفاده می‌کنند. پس ضروری است برای جلوگیری از آلوده شدن به این گونه برنامه‌های مخرب، از منابع و سایت‌های غیر مشهور دانلود انجام نشود و از باز کردن ایمیل‌های مشکوک خودداری شود؛ به علاوه از طرف دیگر بهره برداری از یک آنتی‌ویروس قوی و به روز احتمال آلوده شدن به این گونه برنامه‌های مخرب را کاهش می‌دهد.

لیست فایل‌هایی که می‌توانند در معرض آسیب از طرف این باج‌افزار باشند و نیز شیوه‌های جلوگیری از این باج‌افزار در سایت اطلاع رسانی مرکز ماهر به نشانی http://certcc.ir قرار داده شده است.

امیدواریم نوشته “مصرف کنندگان مراقب بازی «کلیک می» باشند” مورد بهره برداری شما علاقه مندان به امنیت شبکه قرار گرفته است.

منبع

این مطلب چطوره؟  حساب سونی در توییتر هک شد

عنوان منو
در حال بارگذاری