تكنولوژی، ارتباطات، اطلاعات، فناوری، مخابرات، امنيت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، وب، اينترنت، تلفن همراه، موبايل، ICT، جامعه اطلاعاتی

گام دانش پژوهان کشور در جهت گسترش عمر باتری‌های لپ‌تاپ

رای دادن به این پست
banner

در باب رایانه ها نوشته ای داریم با عنوان “گام دانش پژوهان کشور در جهت گسترش عمر باتری‌های لپ‌تاپ” که پیشتر بدان میپردازیم.

افزایش و پیشرفت‌ جوامع بشری پیوسته مستلزم تولید و مصرف انرژی بوده است. مصرف سوخت‌های فسیلی تجدیدناپذیر به‌عنوان منابع انرژی، به دلیل مشکلات زیست‌محیطی فراوان، هرگز جوابگوی بشر برای ادامه‌ بقا، پیشرفت و تکامل نخواهد بود. وانگهی، افزایش فزاینده‌ مارکت ابزارهای الکترونیکی قابل‌حمل از نمونه لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند، گسترش تقاضا برای تولید و پیشرفت‌ ابزارهای ذخیره‌ انرژی را در جستجوی داشته است. ابرخازن‌ها در آتی‌ای نزدیک می‌توانند جانشین خوبی برای باتری‌های رایج حال حاضر باشند.

پژوهشگران دانشگاه کاشان تلاش کردند تا با سود‌گیری از تکنولوژی نانو، در جهت گسترش عمر و کارایی ابرخازن ها گام بردارند. دکتر مهدی شبانی نوش آبادی، عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان در این باره اظهار کرد: در پژوهش حاضر تلاش شده است تا با پوشاندن الکترود ابرخازن‌ها با یک نوع پوشش نانوکامپوزیتی، کارایی و عملکرد آن‌ها بهینه شود.

این مطلب چطوره؟  معرفی لپ تاپ هیبریدی و لمسی با صفحه نمایش فوق دقیق

وی خاطرنشان کرد: این پوشش نانوکامپوزیتی به کمک یک شیوه ارزان، راحت و سازگار با محیط سنتز شده است که تولید این پوشش‌ها در مقیاس صنعتی را در آتی امکان‌پذیر می‌کند. با این وجود این نوع پوشش‌ها هنوز در مرحله‌ تحقیق و پیشرفت است و راه فراوانی تا تجاری‌سازی و بهره برداری از آن‌ها در مقیاس‌های صنعتی باقی ‌مانده است.

این محقق، با مقایسه‌ باتری‌های لیتیومی رایج و ابرخازن‌ها، اظهار کرد: با این وجود ابرخازن‌ها در مقایسه با باتری‌های یون لیتیوم چگالی توان ویژه‌ بسیار بالاتری از خود نشان می‌دهند، با اینحال بازهم چگالی انرژی ویژه‌ پایین آن‌ها در مقایسه با باتری‌های یون لیتیوم، به‌عنوان یک مساله جدی مطرح است.

وی ادامه داد: این برنامه در گام اول با نیت بطور کلیً پژوهشی و در مقیاس آزمایشگاهی انجام گرفته است، با اینحال امیدواریم پیشتر با تلاش‌های روزافزون در سنتز نانوکامپوزیتهای مؤثرتر، خواص خازنی ابرخازن‌ها از نمونه ظرفیت انرژی بالاتر، عمر چرخه‌ای بیشتر و مهم‌تر از همه چگالی انرژی ویژه‌ بالاتر، در مسیر کاربردی کردن این برنامه، گام‌های بلندتری برداریم.

این مطلب چطوره؟  چینی ها نوت‌بوک بدون فن و ضدآب ارائه کردند

شبانی نوش آبادی تصریح کرد: در برنامه حاضر یک پوشش نانوکامپوزیتی تشکیل شده از یک جزء گرافنی (اکسید گرافن) و یک جزء پلیمری سنتز شده است. روند سنتر به‌صورت یک روش دومرحله‌ای بوده است. در مرحله‌ اول با بهره برداری از یک روش الکتروشیمیایی، نانوصفحات گرافن بر روی الکترود کربن شیشه‌ای سنتز شده‌اند. در مرحله‌ دوم پلیمر پلی آنیلین با شیوه الکتروشیمیایی ولتامتری چرخه‌ای بر روی الکترود رسوب داده شده‌اند. به‌منظور شناسایی پوشش نانوکامپوزیت تثبیت شده بر روی الکترود از شیوه‌های میکروسکوپی، طیف‌نگاری و پراش استفاده شده است. به علاوه از طرف دیگر به‌منظور ارزیابی‌های خواص خازنی از آزمون‌های طیف‌نگاری امپدانس الکتروشیمیایی و ولتامتری چرخه‌ای استفاده شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان تصریح کرد: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از آزمون‌های الکتروشیمیایی، نانوکامپوزیت پلی آنیلین/گرافن حاوی ظرفیت ویژه‌ ۱۰۸۴ فاراد بر گرم، چگالی انرژی ویژه‌ ۵۳.۱۲ وات ساعت بر کیلوگرم و چگالی توان ویژه‌ ۵۰۰.۶۱ وات بر کیلوگرم در چگالی جریان ۳.۲۲ میلی‌آمپر بر سانتی‌متر مربع بوده است. نکته حائز ارزش این است که نزول IR در نانوکامپوزیت‌ها حتی در چگالی‌های جریان زیاد نیز قابل صرف‌نظر کردن است. خصوصیت ذکر شده از مقاومت تماسی خیلی کم مواد تشکیل دهنده‌ نانوکامپوزیت حکایت دارد.

این مطلب چطوره؟  معرفی یک لپ تاپ توانمند برای علاقمندان به بازی های رایانه

نتایج این بررسی ها که حاصل تلاش‌های دکتر مهدی شبانی نوش‌آبادی، عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و فاطمه زاهدی، دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه است، در مجله‌ Electrochimica Acta با ضریب تأثیر ۴.۷۹۸ پخش شده است.

امیدواریم نوشته “گام دانش پژوهان کشور در جهت گسترش عمر باتری‌های لپ‌تاپ” مورد بهره برداری شماعلاقه مندان به رایانه ها قرار گرفته است.

منبع


عنوان منو
در حال بارگذاری